Πρόσκληση συμμετοχής καθηγητών του ΑΠΘ σε εκδήλωση του Πανεπιστημίου του Voronezh στο πλαίσιο του «Επετειακού Έτους Αριστοτέλη»

Το 2016 έχει ανακηρυχθεί από την UNESCO «Επετειακό Έτος Αριστοτέλη» για τον εορτασμό της συμπλήρωσης 2400 χρόνων από τη γέννηση του μεγάλου Μακεδόνα φιλοσόφου, του οποίου το όνομα φέρει το Πανεπιστήμιό μας. Στο πλαίσιο του «Επετειακού Έτους Αριστοτέλη» το Voronezh State Agrarian University στη Ρωσία διοργάνωνει εκδήλωση με τίτλο:

“International Scientific Readings: “The scientific heritage of Aristotle and its modern interpretation.”

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 18 Μαΐου 2016 στο Voronezh.

Το Πανεπιστήμιο του Voronezh προσκαλεί νέους ακαδημαϊκούς και ερευνητές καθώς και μέλη των Τμημάτων του ΑΠΘ, να συμμετάσχουν στην εκδήλωση. Σύμφωνα με την υπεύθυνη διοργάνωσης της εκδήλωσης, κα Tatiana Lysak: “I think it would be highly symbolic if our colleagues from Aristotle University of Thessaloniki will participate in this event and expect that they send us the papers for the Readings. Admission date of papers is until 31st of March, 2016.”

Περισσότερες πληροφορίες δίνονται στο συνημμένο έντυπο.