Ψηφίσματα για το θάνατο του Μιχάλη Κελπανίδη, Ομότιμου Καθηγητή του ΑΠΘ

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης πληροφορήθηκαν με οδύνη την απώλεια του διακεκριμένου συναδέλφου,

Μιχάλη Κελπανίδη,

Ομότιμου Καθηγητή του ΑΠΘ, ο οποίος τίμησε το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με το πολύτιμο ερευνητικό, εκπαιδευτικό και διοικητικό του έργο στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής.

Τιμώντας τη μνήμη του, οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ

Ψ η φ ί ζ ο υ ν

– Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

– Να δημοσιευθεί το παρόν ψήφισμα στον ημερήσιο Τύπο και να αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΑΠΘ.

Ο Πρύτανης

Περικλής Α. Μήτκας
Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών
και Μηχανικών Υπολογιστών

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με ιδιαίτερα μεγάλη θλίψη πληροφορήθηκε τον ξαφνικό θάνατο του εκλεκτού και αγαπητού συναδέλφου,

Μιχάλη Κελπανίδη,

Ομότιμου Καθηγητής Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης,  ο οποίος τίμησε το Τμήμα με το επιστημονικό και εκπαιδευτικό του έργο. Προσέφερε στο Τμήμα  από διάφορες θέσεις ευθύνης. Μεταξύ των άλλων υπήρξε και Διευθυντής του Τομέα Παιδωγικής.
Ο εκλιπών υπήρξε πανεπιστημιακός δάσκαλος με εξαίρετο ήθος προς φοιτητές και συναδέλφους και με επιστημονική απήχηση τόσο στον ελλαδικό όσο και στο διεθνή χώρο.

Τιμώντας τη μνήμη του, το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής
Ψ η φ ί ζ ει

–          Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
–          Να παραστούν οι συνάδελφοι του Τμήματος στην εξόδιο ακολουθία.
–          Να αναρτηθεί το σχετικό ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής

Κωνσταντίνος Μπίκος