PLURILANG SUMMER CAMP Δημιουργική Απασχόληση για παιδιά

Η ερευνητική ομάδα «Pluralités» του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού (από τις 19 Ιουνίου έως τις 14 Ιουλίου 2017) πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών.

Το πρόγραμμα θα διαρκεί κάθε μέρα (Δευτέρα έως Παρασκευή) από τις 8.00 έως τις 15.30.

Τα παιδιά θα απασχολούνται σε διάφορες δραστηριότητες, όπως πολυγλωσσικά και πολυπολιτισμικά εργαστήρια, πολύγλωσση δημιουργική γραφή, μουσική, χορό, θεατρικό παιχνίδι, κατασκευές, μαγειρική και επισκέψεις σε χώρους του Α.Π.Θ.

Όλες οι δραστηριότητες σχετίζονται με τον γλωσσικό και πολιτισμικό πλουραλισμό.

Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται με τη χρήση σύγχρονων μέσων, συνδυάζουν το παιχνίδι με τις γλώσσες, τους πολιτισμούς και τη διαφορετικότητα, ούτως ώστε οι μικροί μελλοντικοί πολίτες της Ευρώπης να μπορούν να ανταπεξέλθουν στο πολύγλωσσο και πολυπολιτισμικό περιβάλλον των σύγχρονων κοινωνιών.

Οι στόχοι των εργαστηρίων είναι:

• η δημιουργική απασχόληση
  • η διευκόλυνση της εκμάθησης ξένων γλωσσών
  • η ευαισθητοποίηση στη γλωσσική και πολιτισμική ποικιλομορφία
  • ο εμπλουτισμός των γνώσεων για τις γλώσσες και τους πολιτισμούς
  • η ενθάρρυνση της επιθυμίας για μάθηση

Τα εργαστήρια, πραγματοποιούνται στο Παλαιό Κτήριο της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ., στελεχώνονται από ομάδα έμπειρων εκπαιδευτικών και απευθύνονται σε παιδιά νηπιαγωγείου και Δημοτικού (5-12 ετών), χωρισμένα σε ομάδες των 15 περίπου παιδιών, σύμφωνα με την ηλικία.

Κόστος: 60 Ευρώ για μια εβδομάδα (προβλέπεται έκπτωση 10% στο δεύτερο παιδί ή σε δύο ταυτόχρονες εγγραφές)

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τις εγγραφές:

στα τηλέφωνα 6976009837 και  6947825542 και στο mail pluralites@gmail.com

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την φόρμα εγγραφής στον ιστότοπο  http://www.authplurilang.web.auth.gr/?page_id=34

Καταληκτική ημερομηνία εγγραφών: 12 Ιουνίου 2017. Για τις εγγραφές θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

Πρόγραμμα Εργαστηρίων