Ολοκλήρωση του Θερινού Σχολείου Nationalism, Religion and Violence in Europe and the Mediterranean

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2017 στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, που ευγενώς διέθεσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης, με συζήτηση στρογγυλής τράπεζας περί του σύγχρονου μεταναστευτικού προβλήματος το 15νθήμερο θερινό σχολείο Nationalism, Religion and Violence in Europe and the Mediterranean. Συνδιοργανώθηκε από το ΑΠΘ και το Πανεπιστήμιο Καρόλου της Πράγας, με την ακαδημαϊκή υποστήριξη του Princeton University και της ερευνητικής ομάδας του LSEE ‘Research on South Eastern Europe’. Υποστηρίχθηκε οικονομικά από το Heinrich Böll Stiftung, το Peace Research Institute Oslo (PRIO Cyprus Centre) και την Έδρα Εβραϊκών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Στο σχολείο δίδαξαν καθηγητές του ΑΠΘ, των πανεπιστημίων Princeton, Καρόλου, Birmingham, Bar-Ilan, Illinois (Chicago), George Washington, Βρυξελλών και του Trinity College (Δουβλίνου). Τα μαθήματα περιλάμβαναν δέκα διαλέξεις, ένα εργαστήριο και δύο τετραήμερα σεμινάρια. Παρακολούθησαν 25 φοιτητές από 17 διαφορετικές χώρες από τα νησιά Reunion, την Αυστραλία, το Κιργιστάν και το Ιράν έως τον Καναδά και τις ΗΠΑ. Οι φοιτητές, πέραν των ξεναγήσεων στα μνημεία και τα μουσεία της πόλης, είχαν την ευκαιρία να περάσουν ένα διήμερο στην πανεπιστημιακή κατασκήνωση της Καλάνδρας. Την οργανωτική και ακαδημαϊκή ευθύνη είχε ο καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας Βασίλης Κ. Γούναρης.