Αναγόρευση του κ. Jean-Claude Juncker σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Τελετή Αναγόρευσης σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ του Προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κ. Jean Claude Juncker, την Πέμπτη 13 Ιουλίου 2017, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Ύστερα από την κήρυξη της έναρξης της Δημόσιας Πανηγυρικής Συνεδρίασης της Νομικής Σχολής από τον Κοσμήτορά της, καθηγητή κ. Γεώργιο Ι. Δέλλιο, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής κ. Περικλής Α. Μήτκας, απηύθυνε χαιρετισμό. Τον έπαινο εκφώνησε η Αναπληρώτρια Πρύτανη Προγραμματισμού και Ανάπτυξης, Καθηγήτρια κ. Δέσποινα Ι. Κλαβανίδου. Ο τιμώμενος εκφώνησε ομιλία με τίτλο «Ελλάδα και Ευρώπη: Μια ιστορία/ Ένα ταξίδι ανθρωπισμού» Την τελετή πλαισίωσε μουσικά η Χορωδία του ΑΠΘ «Γιάννης Μάντακας» υπό τη διεύθυνσης της κυρίας Εριφύλης Δαμανιανού.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την τελετή στο σύνδεσμο www.auth.gr/video/24297