Ψήφισμα Πρυτανικών Αρχών για το θάνατο του Ομότιμου Καθηγητή Αντώνιου-Αιμίλιου Ταχιάου

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν τη βαθιά θλίψη τους για την απώλεια του διακεκριμένου συναδέλφου και επιφανούς επιστήμονα,

Αντώνιου-Αιμίλιου Ταχιάου,

Ομότιμου Καθηγητή του ΑΠΘ, στο Τμήμα Θεολογίας, της Θεολογικής Σχολής. Ο Αντώνιος-Αιμίλιος Ταχιάος ενσάρκωνε όλα αυτά στα οποία το πανεπιστήμιο προσβλέπει: την αριστεία στην έρευνα και την διδασκαλία, την αναγνωρισιμότητα σε διεθνές επίπεδο, από την Ανατολή έως τη Δύση και την προσφορά στα επιστημονικά ιδρύματα της πόλης. Αποτέλεσε ακαδημαϊκό πρότυπο και τίμησε το ΑΠΘ, τη Θεσσαλονίκη, τη Μακεδονία και την Ελλάδα όσο λίγοι πανεπιστημιακοί, με το πολύτιμο ερευνητικό, εκπαιδευτικό και κοινωνικό του έργο.

Τιμώντας τη μνήμη του, οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ

Ψ η φ ί ζ ο υ ν

• Να παραστούν στην εξόδιο ακολουθία.
  • Να εκφράσουν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
  • Να δημοσιευθεί το σχετικό ψήφισμα στον ημερήσιο Τύπο.