ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: Εξαρτήσεις: Μύθοι και Πραγματικότητα

Με την πρωτοβουλία της Διεπιστημονικής Επιτροπής Μελέτης Προτάσεων για την Αντιμετώπιση των Ναρκωτικών του Α.Π.Θ. και τη συνεργασία του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας διοργανώνεται στο τμήμα Ψυχολογίας επιστημονικό σεμινάριο με θέμα την φύση και την αντιμετώπιση των εξαρτήσεων. Οι συμμετέχοντες/ουσες φοιτητές/τριες του Τμήματος Ψυχολογίας θα έχουν τη δυνατότητα να προβληματιστούν γύρω από ερωτήματα όπως:

• Ποια είναι η φύση του φαινομένου της εξάρτησης;
  • Πως εξηγείται η κατακόρυφη αύξηση των προβλημάτων κατάχρησης ή/και εξάρτησης τα τελευταία χρόνια;
  • Αποτελούν οι ουσίες τη βασική αιτία των προβλημάτων εξάρτησης; Αν ναι πως εξηγείται η κατακόρυφη αύξηση των συμπεριφορικών εξαρτήσεων τα τελευταία χρόνια;
  • Αφορά η συζήτηση για την κατάχρηση/ εξάρτηση το φοιτητικό πληθυσμό;
  • Τι εννοούμε με τον όρο αντιμετώπιση της εξάρτησης; Με ποιους όρους μπορεί να επιτευχθεί; Πως μπορεί κάποιος να αναζητήσει και να λάβει βοήθεια;

Τα παραπάνω αποτελούν το βασικό κορμό του σεμιναρίου, το οποίο έχει ως στόχο την εισαγωγή των συμμετεχόντων/ουσών σε μια διαφορετική οπτική του φαινομένου των εξαρτήσεων, βασισμένη στα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και στην κοινωνική πραγματικότητα.  Αναδεικνύονται οι βασικές αιτίες εξάπλωσης του φαινομένου με έμφαση στην κοινωνικοπολιτική του διάσταση, στις πολλαπλές μορφές εξαρτήσεων (από ναρκωτικά, αλκοόλ, νομίμως συνταγογραφούμενες ουσίες, καθώς και τις συμπεριφορικές εξαρτήσεις, όπως το διαδίκτυο και τα τυχερά παιχνίδια), στα φαινόμενα κατάχρησης ή/και εξάρτησης σε πληθυσμούς όπως ο φοιτητικός και στους τρόπους αντιμετώπισης του. Το σεμινάριο θα βασιστεί στην ενεργό εμπλοκή των συμμετεχόντων/ουσών, στη δουλειά σε μικρότερες ομάδες εργασίας  και θα εστιαστεί στις ανάγκες και τα ερωτήματα αυτών. Στο τέλος του σεμιναρίου θα διανεμηθεί επιστημονικό-ενημερωτικό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10/5 10.00-13.30 στην αίθουσα 03 στη Νέα Πτέρυγα της Φιλοσοφικής Σχολής.

Θα υπάρξει κλειστός αριθμός συμμετοχής, με μέγιστο αριθμό συμμετεχόντων/ουσών τα είκοσι άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι-ες καλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στην κυρία Μαλαματή Τσαπουτζόγλου, Ψυχολογικό Εργαστήριο,  αίθουσα 416, Νέο Κτίριο της Φιλοσοφικής Σχολής 11.00-13.00 από τις 25/4 έως τις 3/5/ 2018.

Στο τέλος του σεμιναρίου θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.