Διεθνές συνέδριο: “Women Democracy and Ideology of Exclusion: From Antiquity to the 20th Century”, Πανεπιστήμιο Αλαμπάμα ΗΠΑ

Το διεθνές συνέδριο με τίτλο “Women Democracy and Ideology of Exclusion: From Antiquity to the 20th Century”  θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα, ΗΠΑ, στην βιβλιοθήκη Gorgas (room 205), στις 24 – 25 Μαρτίου 2016.
Το διεθνές συνέδριο πραγματοποείται στο πλαίσιο της Εβδομάδας Αριστοτέλη (“Aristotle Week”), που διοργανώνεται από το  College of Arts and Sciences του Πανεπιστημίου της Αλαμπάμα, σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, με αφορμή το Επετειακό Έτος Αριστοτέλη και τον εορτασμό 2400 χρόνων από τη γέννηση του μεγάλου Μακεδόνα φιλοσόφου.
Η τελετή λήξης του συνεδρίου θα φιλοξενηθεί στο Cultural Arts Center (στην Tuscaloosa), στις 25 Μαρτίου 2016 και ώρα 17:30, και θα πλαισιωθεί με θεατρικά δρώμενα από έργα του Αριστοτέλη.

Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο:  http://womenanddemocracy.ua.edu/