Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου διοργανώνουν συνέδριο με τίτλο

«Byzantine water and engineering in Constantinople and Thessaloniki: new results and approaches / Βυζαντινά συστήματα ύδρευσης στην Κωνσταντινούπολη και τη Θεσσαλονίκη: νέα δεδομένα και προσεγγίσεις»

Οι ανακοινώσεις θα γίνουν στα αγγλικά με ταυτόχρονη διερμηνεία στα ελληνικά. Το Μουσείο είναι υποστηρικτής της εκδήλωσης.

Το συνέδριο συνοδεύεται από έκθεση ανακοινώσεων τοίχου με θέμα "Water Supply and Sewage in Byzantine and Post-byzantine Thessaloniki and Constantinople / Ύδρευση και αποχέτευση στη Θεσσαλονίκη και την Κωνσταντινούπολη κατά τους βυζαντινούς και μεταβυζαντινούς  χρόνους" που θα φιλοξενηθεί στο  Αίθριο του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού, 20 Μαΐου - 18 Ιουνίου 2017.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Πληροφορίες-επικοινωνία

Συμπληρωματικά στοιχεία επικοινωνίας:

Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού
Λεωφ. Στρατού 2, ταχ. θυρ. 50047, 54013 Θεσσαλονίκη
+30 2313306400, fax  2313306402, EmaiL: mbp@culture.gr

Συνημμένα αρχεία:

Πληροφορίες συνεδρίου/ημερίδας

Ημερομηνίες διεξαγωγής:

Σάββατο, 20 Μάιος, 2017 - 09:00

Χώρος:

Μουσείο Βυζαντινού πολιτισμού (Αμφιθέατρο Στέφανος Δραγούμης)