Σειρά εκδηλώσεων με τίτλο: “Remembering the Past – Building the Future”

Στο πλαίσιο του δεκαοκτάμηνου ευρωπαϊκού προγράμματος “Remembering the Past – Building the Future”, η oμάδα katArt-e_Art & Technology Lab. διοργανώνει μία σειρά εκδηλώσεων και δράσεων σε συνεργασία με την γερμανική μη κυβερνητική οργάνωση Jugend- & Kulturprojekt e.V., το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και τη μη κυβερνητική οργάνωση Young Enterpreneurs of Thessaloniki.

Στόχος του προγράμματος είναι να αναδείξει πλευρές του διαπολιτισμικού και διεπιστημονικού διαλόγου πάνω στη μνήμη της σύγχρονης ευρωπαϊκής ιστορίας και ειδικότερα στα γεγονότα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Μέσα από αυτή την εικαστική και θεωρητική έρευνα θα αναδειχθούν ζητήματα ταυτότητας και διαφορετικότητας, άρρηκτα συνδεδεμένα και με τις εκφάνσεις της σύγχρονης Ευρωπαϊκής  κρίσης.

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Remembering the Past – Building the Future” περιλαμβάνει 4 διεθνείς συναντήσεις: 1) Θεσσαλονίκη, 19-24 Μαρτίου 2016,  2) Βρότσλαβ και Ολεσνίτσα, 6-9 Μαϊου 2016, 3) Δρέσδη, 7-10 Νοεμβρίου 2016 και 4) Βουδαπέστη και Κιστάρτσα, 24-27 Φεβρουαρίου 2017.

Οι εκδηλώσεις στη Θεσσαλονίκη λαμβάνουν χώρα με αφορμή τα 73 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπίρκεναου ενώ παράλληλα εντάσσονται στο πλαίσιο του εορτασμού για τη συμπλήρωση 90 χρόνων από την ίδρυση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Η πρώτη διεθνής συνάντηση λαμβάνει χώρα στη Θεσσαλονίκη και περιλαμβάνει τς εξής εκδηλώσεις και δράσεις: 1) Hμερίδα: “Remembering the Past – Building the Future”, 2) Έκθεση: “Between Land & Sky”, 3) Συμμετοχή στην πορεία μνήμης «Θεσσαλονίκη-Άουσβιτς Ποτέ Ξανά», 4) Έκθεση: Vanishing Point, 5) Κονσέρτο “A tutti loro…”.