Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων εξωστρέφειας το Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) προς το ευρύ κοινό της πόλης η Επιτροπή Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας (ΕΚΠΥ) του Α.Π.Θ., υποστηριζόμενη από τις Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου μας, διοργανώνει, μεταξύ άλλων, μια ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ από διακεκριμένους επιστήμονες της χώρας με θέματα ποικίλου και κοινού ενδιαφέροντος.

Στη σειρά αυτή των διαλέξεων,  οι οποίες ξεκίνησαν τον Ιανουάριο του 2017 και θα διαρκέσουν ως και τον Μάιο του 2017, η δεύτερη διάλεξη θα δοθεί από τον κ. Ιωάννη Μάζη, καθηγητή Οικονομικής Γεωγραφίας και Γεωπολιτικής Θεωρίας του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου  2017 στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. και ώρα 19:00 μ.μ.

Θέμα της Διάλεξης: "Ο Γεωπολιτικός Στοχασμός και ο Σύγχρονος Κόσμος"

Θ. Αγοραστός

Καθηγητής Μαιευτικής-Γυναικολογίας

Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης