Θερινό Σχολείο «Drone school & Workshops: Deep learning and computer vision for drone imaging and cinematography»

Το HORIZON 2020 ερευνητικό έργο Multidrone, το Εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης και Ανάλυσης Πληροφοριών του τμήματος Πληροφορικής ΑΠΘ και η ερευνητική ομάδα Ίκαρος του εργαστηρίου Τεχνητής Νοημοσύνης και Ανάλυσης Πληροφοριών, διοργανώνουν και σας προσκαλούν στο θερινό σχολείο «Drone school & Workshops: Deep learning and computer vision for drone imaging and cinematography», που θα πραγματοποιηθεί στην Αμφιθέατρο ΙΙ του Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων από 29 έως 31 Αυγούστου 2018. Στο πλαίσιο αυτό παρέχεται μια επισκόπηση των διαφόρων θεμάτων υπολογιστικής όρασης και μηχανικής μάθησης που συναντώνται στις εφαρμογές των drone στην κινηματογραφία. Οι διαλέξεις θα γίνουν στην αγγλική γλώσσα.

Την Τρίτη 28 Αυγούστου 2018 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή στα Μετέωρα, όπου θα γίνει κινηματογραφική λήψη στην περιοχή των Μετεώρων.

Την Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018 θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες δράσεις:

• «Ηands-on programming workshop on drones, όπου θα γίνει γνωριμία με το περιβάλλον ROS, χρήση Python για εφαρμογές βαθέων νευρωνικών και πρακτικά παραδείγματα video streaming.
  • «Public Awarness Workshop on drones», όπου θα πραγματοποιηθεί ανοιχτή για το κοινό ημερίδα ευαισθητοποίησης, σε θέματα σχετικά με ηθικά ζητήματα που προκύπτουν από την χρήση μη επανδρωμένων αεροσκαφών με σκοπό την κινηματογράφηση, όπως η προστασία των προσωπικών δεδομένων.

Οι βασικοί ομιλητές των διαλέξεων είναι:

• Ιωάννης Πήτας, Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
  • Αναστάσιος Τέφας, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
  • Νικόλας Νικολαϊδης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
  • Prof. Dr. Nico Heise, μέλος της ομάδας καινοτομίας της Deutsche Welle.
  • Dr. Bruno Guerreiro, Μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Instituto Superior Técnico
  • Peter van Blyenburgh, Ιδρυτής & Πρόεδρος στην UVS International
  • Tim Koch, μέλος της ομάδας καινοτομίας της Deutsche Welle
  • Prof. J. R. Martínez-de Dios, Καθηγητής στο Universidad de Sevilla