Σύμφωνο Συνεργασίας ΑΠΘ και Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη

Σύμφωνο Συνεργασίας υπέγραψαν σήμερα, Τρίτη 15 Μαρτίου 2016, ο Δήμαρχος Πυλαίας – Χορτιάτη, Ιγνάτιος Καϊτεζίδης με τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Μήτκα, σε συνάντηση που είχαν στην Πρυτανεία.

Στόχος του Συμφώνου είναι η στενότερη συνεργασία των δύο πλευρών σε πολλούς τομείς, όπως η ενίσχυση της σύνδεσης του Πανεπιστημίου με την κοινωνία και της προώθησης του έργου που συντελείται στο ΑΠΘ, η προαγωγή του αναπτυξιακού σχεδιασμού του Δήμου, καθώς και η ενδυνάμωση της συμβολής των συνεργαζόμενων μερών, σε τοπικό, περιφερειακό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το Σύμφωνο Συνεργασίας περιλαμβάνει την ανάπτυξη του συνεδριακού τουρισμού και τη δυνατότητα φιλοξενίας συνεδρίων στους χώρους του Δήμου, τη συνεργασία με έμφαση στην παραγωγή και προβολή ταινιών με δημιουργούς τους φοιτητές (θεματικά αφιερώματα κ.α.), την αξιοποίηση των δημοτικών κινηματογράφων (θερινών, κινηματογραφικών λεσχών κ.α.), καθώς και την ευρύτερη συνεργασία σε πολιτιστικές και επιστημονικές εκδηλώσεις.

Επίσης, περιλαμβάνει συνεργασία σε θέματα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, όπως η διαχείριση ενσύρματου και ασύρματου δικτύου, οι υπηρεσίες cloud, η χρήση του ανοιχτού λογισμικού, η μεταφορά τεχνογνωσίας σε θέματα βιβλιοθηκών.

Επιπλέον, προβλέπεται συνεργασία για τη μέτρηση της εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας εντός του Δήμου αλλά και στους τομείς προστασίας του περιβάλλοντος (ανακύκλωση, διαχείριση απορριμμάτων, κομποστοποίηση), καθώς και σε θέματα προληπτικής ιατρικής.

Οι δύο φορείς θα συνεργαστούν σε επιστημονικό επίπεδο για την ίδρυση Μουσείου Ολοκαυτώματος στο μαρτυρικό χωριό του Χορτιάτη. Επιπλέον, προβλέπεται εκπαιδευτική συνεργασία σε θέματα εκπόνησης διπλωματικών εργασιών φοιτητών του ΑΠΘ σε αντικείμενα αρμοδιότητας του Δήμου, πρακτική άσκηση φοιτητών στον Δήμο, προώθηση του εθελοντισμού, καθώς και ευρύτερη συνεργασία σε ευρωπαϊκά προγράμματα, με κατάθεση κοινών προτάσεων.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας δήλωσε ότι «με το Σύμφωνο Συνεργασίας διευρύνεται η εξωστρέφεια του Πανεπιστημίου και είναι ιδιαίτερα ευχάριστο το γεγονός ότι ο Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη θα αξιοποιήσει την τεχνογνωσία και το παραγόμενο έργο του ΑΠΘ».

Από τη μεριά του ο Δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη έκανε λόγο για μια ιστορική ημέρα. «Είναι μια ευτυχής συγκυρία για τη συνεργασία με το ΑΠΘ που αποτελεί κοιτίδα επιστημονικής γνώσης για όλους μας. Πολλές ευχαριστίες προς τον Πρύτανη του ΑΠΘ και τους συνεργάτες του. Η προσπάθεια αυτή στέλνει και το μήνυμα για εξωστρέφεια και για συνεργασία του πανεπιστημίου με την κοινωνία και τους φορείς της πόλης, όπως η αυτοδιοίκηση», σημείωσε ο κ. Καϊτεζίδης.

Στη συνάντηση συμμετείχαν από την πλευρά της Πρυτανείας, η Αν. Πρύτανη Ανθρώπινων Πόρων, Καθηγήτρια Παρασκευή Αργυροπούλου – Πατάκα, η Αν. Πρύτανη Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων, Καθηγήτρια Αριάδνη Στογιαννίδου ενώ από την πλευρά του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη, συμμετείχαν ο Προϊστάμενος Διεύθυνσης Προγραμματισμού, Οργάνωσης και Πληροφορικής, Στέργιος Κοτσάνης και το στέλεχος του Τμήματος Προγραμματισμού και Ανάπτυξης, Αλεξάνδρα Ανανίκα.