2ο Ετήσιο Συνέδριο Νομικής Σχολής ΑΠΘ

Η ταχύτητα της απονομής της δικαιοσύνης ως παράμετρος της δίκαιης δίκης, η ισότητα των όπλων και η αρχή του ne bis in idem στη δίκαιη δίκη, είναι ορισμένα από τα θέματα που θα βρεθούν στο επίκεντρο του 2ου Ετήσιου Συνεδρίου της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το Συνέδριο, με τίτλο «Δίκαιη Δίκη», θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 και το Σάββατο 9 Απριλίου 2016, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εμπορικού Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης (Τσιμισκή 29). Η έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016 και ώρα 17.30, στον ίδιο χώρο.

Το Συνέδριο διοργανώνεται από τη Νομική Σχολή του ΑΠΘ, σε συνεργασία με την Εταιρεία Νομικών Βορείου Ελλάδος και τον Δικηγορικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης.