Αναγόρευση του Τμήματος Ιατρικής

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ θα αναγορευτεί ο Καθηγητής Κλινικής Ιατρικής και Επικεφαλής του Τομέα Κλινικής Χημείας στο Πανεπιστήμιο του Τορόντο, Ελευθέριος Διαμαντής. Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Μαΐου 2017 και ώρα 19:00, στην αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα της τελετής είναι το εξής:

Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητή Γεώργιο Καρακιουλάκη

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα

Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, Καθηγητή Αλέξανδρο Γαρύφαλλο

Έπαινος του Τιμώμενου από τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Βιοχημείας του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ, Καθηγητή Γεώργιο Κολιάκο

Τελετή Αναγόρευσης

Αντιφώνηση και ομιλία από τον τιμώμενο, με θέμα: «Ένα 35χρονο ταξίδι στην επιστήμη και την ιατρική»

Σύντομο Βιογραφικό Τιμώμενου

Ο Δρ. Ελευθέριος Διαμαντής γεννήθηκε στη Λεμεσό της Κύπρου το 1952 και μετανάστευσε στον Καναδά το 1986, αφότου ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές (BSc.) και μεταπτυχιακές (PhD.) του σπουδές και πήρε πτυχίο Ιατρικής (MD) στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Έκτοτε, είναι επιβλέπων και διευθύνων στο ερευνητικό εργαστήριό του, που είναι αφοσιωμένο στην ανεύρεση και μελέτη καρκινικών δεικτών με διαγνωστική ή/και προγνωστική αξία.

Ο Δρ. Διαμαντής είναι διεθνώς αναγνωρισμένος στον χώρο των βιολογικών/ιατρικών επιστημών, ειδικότερα στο αντικείμενο της “διαγνωστικής του καρκίνου”, με εξαιρετικό αριθμό και ποιότητα δημοσιεύσεων πάνω στους καρκινικούς δείκτες, όπως επίσης και στη Γενομική (Genomics) και Προτεομική (Proteomics) και κλινική μελέτη του καρκίνου.

Κατέχει το τίτλο του Biochemist-in-Chief στο University Health Network και στο Mount Sinai Hospital, δύο από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία στον Καναδά. Είναι επίσης Division Head στο Τμήμα Εργαστηριακής Ιατρικής και Παθοβιολογίας του Πανεπιστημίου του Τορόντο, στον Καναδά και κατέχει την έδρα για προστατικούς καρκινικούς δείκτες στο Ερευνητικό Ινστιτούτο Lunenfeld-Tanenbaum του Mount Sinai Hospital.

Ο Δρ. Διαμαντής πρωτοστάτησε στη δημιουργία πολύ ευαίσθητων ανοσομεθόδων (ELISA) για το ειδικό αντιγόνο του προστάτη (PSA). Αυτές οι μέθοδοι, χρησιμοποιούνται σήμερα για την παρακολούθηση εκατομμυρίων πασχόντων ανά τον κόσμο. Επίσης, πρωτοστάτησε στην ανακάλυψη του PSA για τη διάγνωση και πρόγνωση του καρκίνου του στήθους στις γυναίκες. Η βασικότερη προσφορά του Δρ. Διαμαντή στο χώρο της Γενομικής (Genomics), αποτελεί η κλωνοποίηση και ο χαρακτηρισμός 23 συνολικά γονιδίων, τα τελευταία 25 χρόνια.

Η ερευνητική του ομάδα, κλωνοποίησε πολλά νέα γονίδια της οικογένειας των καλλικρεϊνών, χαρακτήρισε τη χρωμοσωμική περιοχή που εντοπίζονται, ανέπτυξε ανοσομεθόδους για τη μέτρησή τους σε βιολογικά δείγματα και απέδειξε ότι μερικές από αυτές, αποτελούν διαγνωστικούς και προγνωστικούς δείκτες για τον καρκίνο του μαστού, των ωοθηκών, του προστάτη, κ.ο.κ. Για αυτήν την προσφορά του, ο Δρ. Διαμαντής βραβεύτηκε με το χρυσό μετάλλιο του Frey-Werle Foundation (Germany) και διακρίθηκε με πληθώρα άλλων βραβείων. Η προσφορά στον χώρο των καλλικρεϊνών περιγράφεται σε 250 δημοσιεύσεις σε έγκυρα διεθνή περιοδικά, 16 πατέντες, 20 πατέντες που εκκρεμούν, καθώς και προϊόντα που διατίθενται από εταιρείες που εμπορεύονται διαγνωστικές μεθόδους. Οι εργασίες του Δρ. Διαμαντή στις καλλικρεΐνες, οδήγησε στη δημιουργία της Διεθνούς Επιστημονικής Εταιρείας των καλλικρεϊνών, η οποία οργανώνει συνέδριο κάθε δύο χρόνια (το έβδομο συνέδριο θα διεξαχθεί τον Σεπτέμβριο στο Παρίσι).

Πρόσφατα, τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του Δρ. Διαμαντή έχουν επεκταθεί στον χώρο της Προτεομικής (Proteomics) και φασματομετρίας μάζας (Mass spectrometry). Οι νέες πρωτοποριακές προσεγγίσεις του, χαρακτηρίζονται στο σύνολό τους σαν «συστηματική βιολογία». Πρόσφατα, η ερευνητική ομάδα του Δρ. Διαμαντή ανακάλυψε ένα νέο βιοδείκτη, που μπορεί να διαχωρίσει ασθένειες ανδρών που πάσχουν από υπογεννητικότητα. Αυτός ο δείκτης μπορεί να υποκαταστήσει τη βιοψία των όρχεων, μια επώδυνη επέμβαση. Αυτή η ανακάλυψη που έχει κατοχυρωθεί με πατέντα, έχει ήδη αγοραστεί από το μεγαλύτερο ιδιωτικό εργαστήριο της Αμερικής (Labcorp) και θα εφαρμοστεί σε αρρώστους σε έναν περίπου χρόνο. Οι εργασίες του Δρ. Διαμαντή στον χώρο των δερματικών παθήσεων, οδήγησαν στη δημιουργία μίας εταιρείας που ασχολείται με την εξεύρεση θεραπείας της ψωρίασης και της ατοπικής δερματίτιδας.

Η συμβολή του Δρ. Διαμαντή στην ιατρική επιστήμη, μπορεί να επιβεβαιωθεί με τα παρακάτω: (1) τις πολυάριθμες διακρίσεις του από ποικίλους διεθνείς οργανισμούς, (2) την ιδιότητα που κατέχει ως μέλος των εθνικών επιστημονικών ακαδημιών της Ελλάδος και του Καναδά, (3) την ηγετική του προσφορά στην έκδοση θεματικών τευχών που σχετίζονται με καρκινικούς δείκτες σε περιοδικά με υψηλό κύρος , (4) τη συμμετοχή του ως εκδοτικό μέλος σε πάνω από 30 έγκυρα επιστημονικά περιοδικά και (5) την εκτενή και διαρκή χρηματοδότηση από εθνικούς και διεθνείς Οργανισμούς (η οποία στο σύνολο ξεπερνάει τα 25 εκ. δολάρια).

Ο Δρ. Διαμαντής συγκεντρώνει στο επιστημονικό του βιογραφικό, έναν εξαιρετικά μεγάλο όγκο βιβλιογραφικών αναφορών (περισσότερες από 45.000 βιβλιογραφικές αναφορές, σε παραπάνω από 700 επιστημονικές δημοσιεύσεις), κατοχυρώνοντας μία από τις υψηλότερες θέσεις, σε διεθνές επίπεδο. Τέλος, πολύ σημαντική είναι και η συμβολή του στην εκπαίδευση και επίβλεψη υποψηφίων μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών, καθώς και μετα-διδακτορικών συνεργατών.

Πρόσφατα, ο Δρ. Διαμαντής εξελέγη μέλος της Αμερικανικής Εταιρείας για την προώθηση της επιστήμης (AAAS), του μεγαλύτερου επιστημονικού οργανισμού στον κόσμο και εκδοτών του περιοδικού Science.

Επισυνάπτεται η φωτογραφία του Τιμώμενου.