Τελετή Αναγόρευσης του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Γεωλογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ θα αναγορευτεί ο Καθηγητής της Ακαδημίας Yunnan της Κίνας, Xiao Yun ZHENG. Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 31 Μαΐου 2017 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα της τελετής είναι το εξής:

Προσφώνηση από τον Aν.. Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, Καθηγητή Κωνσταντίνο Χρυσάφη

Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα.

Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ, Καθηγητή Μιχαήλ Βαβελίδη

Έπαινος του Τιμώμενου από τον Αν. Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ, Κωνσταντίνο Βουδούρη

Τελετή Αναγόρευσης

Αντιφώνηση και ομιλία από τον τιμώμενο, με θέμα: «The Water Thoughts of the Great Philosophers of China in 200-700 BC»

Σύντομο Βιογραφικό Τιμώμενου

O Xiao Yun ZHENG γεννήθηκε στην Κίνα στις 2 Νοεμβρίου του 1962. Ο Xiao Yun ZHENG είναι ένας καταξιωμένος ιστορικός, ανθρωπολόγος και ιστορικός υδρολόγος, ο οποίος δραστηριοποιείται στον χώρο της ιστορίας του νερού και της διαχείρισης του αρδευτικού νερού. Διακρίνεται για τον σπουδαίο ενεργό του ρόλο στη διεθνή επιστημονική κοινότητα.

Στην Κίνα, είναι ένας καταξιωμένος επιστήμονας στον τομέα της υδατικής πολιτικής και στην περιβαλλοντική διαχείριση του αρδευτικού νερού, καθώς επίσης στην ιστορία του νερού, που βασίζεται στις γεωλογικές συνθήκες και στην κουλτούρα κάθε λαού.

Είναι Αναπληρωτής Πρόεδρος της Ακαδημίας Κοινωνικών Επιστημών της Yunnan (YASS) και Διευθυντής του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών Οικολογικού Πολιτισμού (ICECS-YASS). Παράλληλα, είναι Πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Ιστορίας του Νερού, καθώς και μέλος της Γαλλικής Ακαδημίας Υδάτων. Το 2014 τιμήθηκε από την Ελληνική Επιτροπή Υδρογεωλογίας.

Είναι επιστημονικός εκδότης σε πολλά διεθνή επιστημονικά περιοδικά, όπως Water History, Water Science and Technology: Water Supply, Finish Environmental History, Water. Διδάσκει ως επισκέπτης καθηγητής σε Πανεπιστήμια του Τόκυο (Ιαπωνία), στο Διεθνές Ινστιτούτο Πολιτισμού και Τεχνών (Βιετνάμ) και σε άλλα 10 Ερευνητικά Ινστιτούτα.

Έχει διατελέσει Αντιπρόεδρος της Κινέζικης Ανώτερης Επιτροπής Υδατικού Πολιτισμού (Υπουργείο Υδατικών Πόρων της Κίνας). Έχει εργαστεί στον τομέα του περιβάλλοντος και των υδατικών πόρων, εξετάζοντάς τα από ιστορική και κοινωνιολογική άποψη, για 30 χρόνια.

Οι σπουδές του επικεντρώθηκαν στην ιστορία του νερού της Νοτιοδυτικής Κίνας, των χωρών της Ινδοκίνας, της Ιαπωνίας, κ.ά., εστιάζοντας στην ιστορία των ποταμών, στην ιστορία του αστικού νερού, το ρόλο του νερού στη θρησκεία, καθώς και στον πολιτισμό διαφόρων λαών και στη διαχείριση των υδατικών πόρων. Η τωρινή του έρευνα εστιάζεται στην ιστορία του αστικού νερού, στη διαχείριση του νερού για άρδευση της Κίνας, στην ιστορία και διαχείριση τον νερού της Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ασίας, στην ιστορία της αρχαίας υδροτεχνολογίας και τους τρόπους διαχείρισης του νερού σε παγκόσμια κλίμακα, τους τρόπους αντιμετώπισης της ξηρασίας, κ.ά.

Έχει συγγράψει και δημοσιεύσει 160 εργασίες σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά και 20 βιβλία. Έχει υλοποιήσει πλήθος καινοτόμων ερευνητικών προγραμμάτων. Ενδεικτικά, αναφέρεται το πρόγραμμα μεταξύ ερευνητών από την Κίνα και το Βιετνάμ για την οικολογική κουλτούρα και την προστασία του περιβάλλοντος κατά μήκος του Ερυθρού Ποταμού.

Αξιοσημείωτη είναι να αναφερθεί και η διοργάνωση πλήθους διεθνών επιστημονικών συνεδρίων, ένα εκ των οποίων σε συνεργασία με το ΑΠΘ με θέμα το νερό στους αρχαίους πολιτισμούς Ελλάδας και Κίνας. Η συμβολή του, ως πρόεδρος της Διεθνούς Ένωσης Ιστορίας του Νερού, είναι καθοριστική στην έρευνα της ιστορίας του νερού, καθώς έχει ωθήσει τη συνεργασία μεταξύ διεθνών οργανισμών, όπως η συνεργασία με τη Διεθνή Ένωση Νερού για την έρευνα της ιστορίας του νερού στους διάφορους πολιτισμούς, μεταξύ των οποίων και οι αρχαίοι ελληνικοί.