«Παιδιατρικές Ημέρες 2017-Το παιδί με το χρόνιο πρόβλημα: Χτίζοντας τη σχέση του Παιδιάτρου με το Νοσοκομείο» είναι το θέμα του Συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί στις 29/9-1/10/2017, στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, και διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία Ιατρικής Εκπαίδευσης, τη Γ΄ και τη Δ΄ Παιδιατρική Κλινική του ΑΠΘ.

Στόχος του Συνεδρίου είναι η ενίσχυση της συνεργασίας των νοσοκομειακών με τους εξωνοσοκομειακούς παιδιάτρους, με κοινό σκοπό τη βοήθεια των παιδιατρικών ασθενών. Επίσης, στο Συνέδριο θα αναπτυχθεί θεματική ενότητα που αφορά τη διείσδυση της τεχνολογίας στην καθημερινότητα του παιδιάτρου και του παιδιού.

Στο πλαίσιο των εργασιών του Συνεδρίου, θα πραγματοποιηθεί ομιλία, το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 12:00, στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, από τον Ακαδημαϊκό και Ομ. Καθηγητή Ιατρικής του ΕΚΠΑ κ. Χαράλαμπο Μουτσόπουλο, με θέμα: «Ο ρόλος της εκπαίδευσης στην αναβάθμιση του συστήματος υγείας».