Πρώτο και Τρίτο Βραβείο στον ίδιο διαγωνισμό απέσπασαν φοιτητές του Τμήματος Αρχιτεκτόνων

Τo Πρώτο και το Τρίτο Βραβείο στον Διεθνή Διαγωνισμό «ISARCH Awards» κέρδισαν φοιτητές του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ για τις διπλωματικές εργασίες τους, που εκπονήθηκαν το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Συγκεκριμένα, το Πρώτο Βραβείο κέρδισε ο φοιτητής του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ Σοφοκλής Κοντάκης για τη διπλωματική εργασία του, με τίτλο «Επαναπροσδιορίζοντας τον δημόσιο χώρο: Ρευστοποίηση ορίων», που εκπονήθηκε υπό την επίβλεψη της Καθηγήτριας του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ Μαρίας Βογιατζάκη.

Το Τρίτο Βραβείο κέρδισαν οι φοιτήτριες του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ Μαρία Κοϊνίδου και Ελένη Παπαντωνίου για τη διπλωματική εργασία τους, με τίτλο «!FoodRail: Τροφο-δοτώντας το ταξίδι»», που εκπονήθηκε υπό την επίβλεψη του Αν. Καθηγητή του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ Σταύρου Βεργόπουλου και του Λέκτορα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ Απόστολου Καλφόπουλου.

Στον Διεθνή Διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 168 προτάσεις φοιτητών από όλο τον κόσμο. Ο Διαγωνισμός είχε διάρκεια ένα χρόνο, από τις 5/12/2016 έως τις 5/12/2017. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής, απονεμήθηκαν 3 βραβεία, 10 διακρίσεις και υπήρξαν και 30 φιναλίστ. Μέρος του αποτελέσματος, και συγκεκριμένα το 20%, επηρεάζεται από διαδικτυακή ψηφοφορία, ενώ το υπόλοιπο 80% καθορίζεται από επιτροπή διακεκριμένων αρχιτεκτόνων και ακαδημαϊκών με διεθνή καταξίωση στον χώρο της Αρχιτεκτονικής.

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους φοιτητές να παρουσιάσουν τα οράματα, τις ιδέες και τις απόψεις τους μέσα από τις αρχιτεκτονικές προτάσεις τους.

«Επαναπροσδιορίζοντας τον δημόσιο χώρο: Ρευστοποίηση ορίων»

Η διπλωματική εργασία έχει διττό σκοπό, αφενός την πειραματική διερεύνηση εννοιών όπως η ροή και το όριο στον δημόσιο χώρο μέσα από αναλογικά και ψηφιακά μοντέλα, χρησιμοποιώντας σύγχρονες μεθόδους και εργαλεία σχεδιασμού, τα οποία ενσωματώνουν στοιχεία προγραμματισμού, και αφετέρου την αξιολόγηση όλων αυτών των πειραματισμών μέσα από την ανάπτυξη μίας σχεδιαστικής πρότασης στον δημόσιο χώρο της Θεσσαλονίκης.

Έτσι, μετά την ανάλογη έρευνα και τον πειραματισμό, προτείνεται ένας χώρος που είναι ευέλικτος, προσαρμόζεται στη σύγχρονη πραγματικότητα, αναγνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητές της, ένας χώρος ασφαλής και ανοιχτός για όλους, ένας χώρος που σέβεται το φυσικό περιβάλλον και την κοινωνία, επιδιώκοντας μια αρμονική συμβίωση, μία εξομάλυνση αστικών ορίων.

«!FoodRail: Τροφο-δοτώντας το ταξίδι»

Στόχος-πρόκληση για τις φοιτήτριες ήταν να σχεδιάσουν ένα τρένο που ταξιδεύει ανά τον κόσμο, διαδίδοντας ταυτόχρονα το consept του Slow Food και του γαστρονομικού τουρισμού, στο πλαίσιο της διπλωματικής τους εργασίας. Από κάθε τόπο που επισκέπτεται, το τρένο έχει τη δυνατότητα να προμηθευτεί ιδιαίτερες πρώτες ύλες αλλά και επιβάτες, που μπορούν να επιβιβαστούν ή να αποβιβαστούν από αυτό.

Η βασική δομή του αποτελείται από 13 τύπους βαγονιών, που φιλοξενούν τα στάδια του κύκλου της τροφής: καλλιέργεια, αρχική επεξεργασία, αποθήκευση, προεργασία, μαγειρική, κατανάλωση, ανακύκλωση. Πρόκειται για ένα σύστημα που λειτουργεί τόσο με κάποιο μόνιμο προσωπικό, όσο και με τη συμμετοχή ταξιδιωτών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία παραγωγής τροφής. Κατά διαστήματα, το τρένο κάνει στάση για να διοργανώσει υπαίθρια ή και στεγασμένα γαστρονομικά φεστιβάλ, που περιλαμβάνουν, επίσης, αγορά προϊόντων από παραγωγούς και άλλα events.

Περισσότερες πληροφορίες στον σύνδεσμο: http://www.isarch.org