Ολοκληρώθηκε η 2η Erasmus Εβδομάδα Επιμόρφωσης για Προσωπικό Βιβλιοθηκών στο ΑΠΘ

Η Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης (BKΠ) του ΑΠΘ σε συνεργασία με το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Πανεπιστημίου διοργάνωσαν για δεύτερη συνεχή χρονιά την Erasmus Εβδομάδα Επιμόρφωσης για Προσωπικό Βιβλιοθηκών (2nd Erasmus Library Staff Training Week), στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΑΠΘ.

Οι εργασίες της 2ης Erasmus Εβδομάδας Επιμόρφωσης για Προσωπικό Βιβλιοθηκών ξεκίνησαν τη Δευτέρα 14 Μαΐου και ολοκληρώθηκαν σήμερα, Παρασκευή 18 Μαΐου 2018, με τη συμμετοχή 42 βιβλιοθηκονόμων από 33 πανεπιστήμια από 15 χώρες. Από την Ευρωπαϊκή Ένωση οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες ήταν από τη Βουλγαρία, την Τσεχία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ουγγαρία, τη Νορβηγία, την Πολωνία, την Πορτογαλία, τη Σλοβενία, την Ισπανία, τη Σουηδία και το Ηνωμένο Βασίλειο. Εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης συμμετείχαν βιβλιοθηκονόμοι από το Ισραήλ, τον Λίβανο και το Μαρόκο.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε παρουσιάσεις της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, οι οποίες αποτέλεσαν την αφορμή για την ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών σε μία πληθώρα θεμάτων, όπως ανοικτή πρόσβαση, εκπαίδευση χρηστών και δράσεις πληροφοριακής παιδείας, στρατηγικές διαχείρισης συλλογών, συστήματα βιβλιοθηκών και επιστημονική επικοινωνία. Επιπλέον, όλες οι συμμετέχουσες και οι συμμετέχοντες παρουσίασαν τα δικά τους πανεπιστήμια και το δικό τους αντικείμενο εργασίας.

Η 2η Erasmus Εβδομάδα Επιμόρφωσης για Προσωπικό Βιβλιοθηκών ανέδειξε ευκαιρίες για συνεργασία και εξεύρεση κοινών λύσεων, καθώς έγινε αντιληπτό ότι οι ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες σε όλες τις χώρες αντιμετωπίζουν κοινά προβλήματα και προκλήσεις.

Εκτός από το επίσημο πρόγραμμα της 2ης Erasmus Eβδομάδας Επιμόρφωσης για Προσωπικό Βιβλιοθηκών, οι 42 βιβλιοθηκονόμοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας μέσα από περιηγήσεις στην πόλη, ξενάγηση στη Βεργίνα και επισκέψεις σε μουσεία.