Το ΑΠΘ καταδικάζει τη βεβήλωση του μνημείου του Εβραϊκού Νεκροταφείου στην Πανεπιστημιούπολη

Το ΑΠΘ, μετά τη βεβήλωση του μνημείου του εβραϊκού νεκροταφείου στην Πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ, την Τρίτη 10 Ιουλίου 2018, εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

“Σήμερα άγνωστοι βεβήλωσαν το μνημείο του εβραϊκού νεκροταφείου στην Πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ. Αποκαταστήσαμε άμεσα τη ζημιά και καταδικάζουμε την απαράδεκτη πράξη.

Στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο διδάσκουμε και εφαρμόζουμε την ανοχή στη διαφορετικότητα και τη συμβίωση με τον “άλλο”. Ο θρησκευτικός φανατισμός και η μισαλλοδοξία δεν προσφέρουν λύσεις αλλά αποτελούν το πρόβλημα. Λύσεις προσφέρουν η μόρφωση και η παιδεία.

Θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για καλύτερη παιδεία και για μια πιο ανεκτική κοινωνία.”