EPICUR: Πρόσκληση συμμετοχής στο eCafé Tandem που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Haute-Alsace (UHA)

Αγαπητές φοιτήτριες, Αγαπητοί φοιτητές,

Το Πανεπιστήμιο Haute-Alsace (Γαλλία), στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο EPICUR διοργανώνει το «eCafé Tandem» για τις φοιτήτριες και τους φοιτητές των Πανεπιστημίων-μελών της Συμμαχίας.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται online και αφορούν την εκμάθηση ξένων γλωσσών με τη μέθοδο tandem.  Η μέθοδος αυτή αφορά τη «συνεργατική» διδασκαλία και εκμάθηση δύο γλωσσών – της ελληνικής και γαλλικής γλώσσας στη συγκεκριμένη περίπτωση – μεταξύ ενός φυσικού ομιλητή της γαλλικής και ενός φυσικού ομιλητή της ελληνικής.  Συγκεκριμένα,  κάθε φοιτητής/μία φοιτήτρια του ΑΠΘ θα συνεργαστεί με έναν φοιτητή/μία φοιτήτρια στη Γαλλία προκειμένου να διδάξει την ελληνική γλώσσα αλλά παράλληλα να μάθει και να εξασκήσει τη γαλλική. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι συμμετέχοντες να μιλούν Γαλλικά (επίπεδο A2-B1).

Η πρώτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 15 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 18.30 – 20.00 (ώρα Ελλάδας). Οι επόμενες συναντήσεις είναι προγραμματισμένες για τις 12 Νοεμβρίου και 17 Δεκεμβρίου, την ίδια ώρα.

Δηλώστε συμμετοχή αποστέλλοντας μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση novatris.tandem@uha.fr αναφέροντας ονοματεπώνυμο, μητρική γλώσσα και το πανεπιστήμιο σας.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι 20 ανά συνάντηση.

(ακολουθεί η σχετική ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Haute-Alsace)

Join us for the eCafé Tandem UHA!

This tandem language exchange online meeting is organised by NovaTris, the centre for cross-border skills (ANR-11-IDEFI-0005) of the Université de Haute-Alsace, once a month from 5:30 to 7 PM.

Take this opportunity to discover the tandem language learning method, to find a French language exchange partner and to have fun while practicing a foreign language!

To register for the next eCafé Tandem UHA on the 15th October 2020, please send the following information via email to novatris.tandem@uha.fr: name, surname, native language, university.

You will receive a confirmation email after your registration and the access link via email the day before the event. Please beware that a same-day registration is not possible.

The number of participants is limited to 20 per meeting. An A2-B1 French level is required.

Upcoming dates: 15th October 2020, 12th November 2020, 17th December 2020 from 5:30 to 7 PM