EPICUR: Πρόσκληση σε εκδήλωση για την Πολυγλωσσία (Multilingualism event)

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε σε εκδήλωση για την Πολυγλωσσία, η οποία διοργανώνεται στο πλαίσιο της Συμμαχίας για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο EPICUR, καθώς η Πολυγλωσσία αποτελεί ένα από τα βασικά επιστημονικά πεδία του EPICUR.

Στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 15:00 – 17:00 (ώρα Ελλάδας) θα παρουσιαστούν και θα συζητηθούν θέματα όπως η γλωσσική πολυμορφία (linguistic diversity), οι γλωσσικές πολιτικές και η διακυβέρνηση χωρίς αποκλεισμούς (inclusive governance). Στο επίκεντρο της εκδήλωσης βρίσκεται η Διακήρυξη του EPICUR για την Πολυγλωσσία (EPICUR Statement on Multilingualism), η οποία θα παρουσιαστεί επίσημα και θα υπογραφεί από τους Πρυτάνεις και Αντιπρυτάνεις των οκτώ Πανεπιστημίων της Συμμαχίας τονίζοντας με τον τρόπο αυτό την προσήλωση του EPICUR σε θέματα πολυγλωσσίας και στην σπουδαιότητα διαφύλαξης της γλωσσικής πολυμορφίας στην Ευρώπη.

Με εκτίμηση,
Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος
Καθηγητής Δημήτριος Κωβαίος
Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω του YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=WVj1A6xYeDY&feature=youtu.be).