Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με Θέμα: “Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος 407-2007”

To Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα «Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος – 1600 έτη (407-2007)». Αφορμή για τη σύγκληση αυτού του Συνεδρίου, του μεγαλύτερου που συγκαλείται διεθνώς κατά το παρόν έτος, το οποίο έχει χαρακτηριστεί ως «έτος Χρυσοστόμου», απετέλεσε η συμπλή­ρω­ση 1600 ετών από την κοίμηση αυτού του μεγάλου Πατέρα που άφησε τη δική του σφραγίδα στην ιστορία και τη θεολογία της Εκκλησίας τόσο στην Ανατολή όσο και στη Δύση. Ειδικώς για τη Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ., το έργο του Χρυσοστόμου έχει συνδεθεί με την ανανέωση των πατερικών σπουδών, στοιχείο που έχει προσδιορίσει παγκο­σμίως το επιστημονικό της στίγμα εδώ και αρκετές δεκαετίες. Κατά συνέπεια, η πραγματοποίηση αυτού του Συνεδρίου συνιστά χρέος τιμής προς το μεγά­λο αντιοχειανό Πατέρα και εκδήλωση που συνεχίζει την επι­στημονική οπτική των θεολογικών σπουδών στη Θεσσαλονίκη με κριτήριο την πατε­ρική παράδοση.

Το παρόν Συνέδριο, το οποίο θα διαρκέσει από το πρωί της Πέμπτης 22 ώς το βράδυ της Κυριακής 25 Νοεμβρίου 2007, πραγματοποιείται με τη συμμετοχή δεκάδων επιστημόνων από Πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας και του Εξωτερικού καί τελεί υπό την αιγίδα του Οικου­μενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου, ενώ τις εργασίες του θα παρακο­λουθήσει ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλος. Οι εργασίες του Συνεδρίου θα πραγματοποιη­θούν στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ. Την ολόθυμη στή­ρι­ξή τους στη διοργάνωση του Συνεδρίου παρέχουν οι μητροπολίτες Θεσσα­λο­νίκης κ. Άνθιμος, Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Προκόπιος και Νεα­πό­λεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας, ο Υπουργός Μακεδονίας – Θράκης κ. Μ. Τζίμας, ο Νομάρχης Θεσσαλονίκης κ. Π. Ψωμιάδης, ο Δήμαρ­χος Θεσσαλονίκης κ. Β. Παπαγεωργόπουλος και ο Πρύτανης του Α.Π.Θ. κ. Αν. Μάνθος