Διεθνής Ημερίδα με τίτλο: “Αυτισμός – Νευροαισθητηριακή εξέλιξη και Επικοινωνία. Η συμβολή της σύγχρονης τεχνολογίας”

Διεθνή Ημερίδα με τίτλο «Αυτισμός – Νευροαισθητηριακή εξέλιξη και Επικοινωνία. Η συμβολή της σύγχρονης τεχνολογίας» διοργανώνει η Μονάδα Διαταραχών Επικοινωνίας (Ακοής-Ομιλίας) της Α’ Κλινικής Ω.Ρ.Λ. ΑΧΕΠΑ και το Εργαστήριο Ιατρικής Πληροφορικής της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. Η ημερίδα θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2008 στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. από τις 09:00 έως τις 15:30. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Η ημερίδα διοργανώνεται από το Α.Π.Θ. σε συνεργασία με τη Μονάδα Αυτιστικού Ατόμου ΕΛΠΙΔΑ και την Ιατρική Σχολή (Τμήμα Νευροφυσιολογίας στην Παιδοψυχιατρική) του Πανεπιστημίου Francois-Rabelais, Tours-France, στα πλαίσια του έργου «Εκπαίδευση αυτιστικών ατόμων με χρήση νέων τεχνολογιών» που χρηματοδοτείται από το ΕΠΕΑΕΚ με επιστημονικά υπεύθυνη την κ. Χίτογλου-Αντωνιάδου Μαγδαληνή.

Στην εκδήλωση θα γίνουν οι εξής παρουσιάσεις:

-Από την κατανόηση της λειτουργίας του εγκεφάλου στην εκπαίδευση με σύγχρονες τεχνολογίες.
Μαγδαληνή Χίτογλου – Αντωνιάδου
-Πρώιμη παρέμβαση. Μια σύγχρονη πρόκληση για όλους.
Chislain Magerotte
-Σύγχρονα ερευνητικά δεδομένα. Από την νευρο-αισθητηριακή διερεύνηση στην θεραπευτική αντιμετώπιση-εκπαίδευση.
Cathrine Barthelemy
-Οπτικο-κινητικός μηχανισμός και αντίληψη των συναισθημάτων
Joelle Martinau
-Εφαρμογές της Βαρυτικής Βιοϊατρικής έρευνας και τεχνολογίας στον Αυτισμό.
Ioanna Vernikos
-Υπερβαρύτητα και διέγερση των αισθήσεων.
Χρυσούλα Κουρτίδου Παπαδέλη
-Η συμβολή της σύγχρονης τεχνολογίας στην αντίληψη και κατανόηση συναισθημάτων και επικοινωνίας
Παναγιώτης Μπαμίδης
-Ο ρόλος των γονέων. Από την καθημερινότητα στην έρευνα-εκπαίδευση.
Sophie Biette
-Ποιότητα ζωής για τα παιδιά και τις οικογένειες.
Marie Claire Haelewyck
-Από τη θεωρία στην πράξη. Εκπαιδευτικά video από την Μονάδα Αυτιστικού ατόμου «Ελπίδα».
Μονάδα Αυτιστικού Ατόμου ΕΛΠΙΔΑ – Ανθή Κωντσιώτη, Δημήτρης Γκουτσίδης
-Η χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαιδευτική παρέμβαση στον Αυτισμό.
Παναγιώτης Μπαμίδης, Ευδόκιμος Κωνσταντινίδης