Πανελλήνιο Συνέδριο με τίτλο: «Μνημειακό απόθεμα στη Μικρά Ασία (Μονές, Ναοί, Εκπαιδευτήρια, Οικισμοί, κ.ά.)»

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7 και το Σάββατο 8 Ιουνίου 2013 στο Δ' Αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.
Η έναρξη του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7 Ιουνίου και ώρα 19.00.

Στις εργασίες του Συνεδρίου θα παρουσιαστούν, μεταξύ άλλων, ερευνητικά προγράμματα και αποτελέσματα επιτόπιας μελέτης μνημείων στο γεωγραφικό χώρο της Μ. Ασίας, όπως σχολείων, εκκλησιών, μονών, οικισμών κ.α. Στόχος του Συνεδρίου είναι να αναδείξει τον προβληματισμό που υπάρχει για τη συντήρηση των μνημείων, πολλά από τα οποία αποτελούν μνημεία του παγκοσμίου πολιτισμού.

Το συνέδριο διοργανώνεται από το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του ΑΠΘ σε συνεργασία με την Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδας (Ο.Π.Σ.Ε.).