Συνέδριο στη μνήμη Δ.Θ.Τσάτσου και Γ.Παπαδημητρίου με θέμα: “Ελληνική Πολιτεία και Ευρωπαϊκή Συμπολιτεία”

«Η Ελληνική Πολιτεία στην Ευρωπαϊκή Συμπολιτεία» είναι το θέμα του Συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου και ώρες 10.00 με 21.00 και το Σάββατο 21 Φεβρουαρίου και ώρες 10.00 με 14.00 και διοργανώνεται από τη Νομική Σχολή του Α.Π.Θ., την Έδρα «Jean Monnet Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου και Πολιτισμού» στο Α.Π.Θ. και τον Όμιλο «Αριστόβουλος Μάνεσης».

Τις εργασίες του Συνεδρίου θα χαιρετίσουν ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Περικλής Μήτκας, ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ., Καθηγητής Γιώργος Δέλλιος, ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, Νικόλαος Βαλεργάκης, ο Πρόεδρος του Ομίλου «Αριστόβουλος Μάνεσης», Καθηγητής του ΕΚΠΑ Νίκος Αλιβιζάτος και η Υπεύθυνη της Έδρας «Jean Monnet», Αν. Καθηγήτρια Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ., Λίνα Παπαδοπούλου.