Διαχρονικοί Νησιωτικοί Πολιτισμοί. Η περίπτωση της Θηρασίας

Το πρόγραμμα "Διαχρονικοί Νησιωτικοί Πολιτισμοί. Η περίπτωση της Θηρασίας" εντάσσεται στο Ερευνητικό Χρηματοδοτούμενο Έργο: Θαλής, στο οποίο συμμετέχουν το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (με συντονίστρια την ομ. Καθ. Κλαίρη Παλυβού), το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο και το Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης.

Πρόκειται για μία πολυεπιστημονική ομάδα που εστιάζει τα ενδιαφέροντά της στο μικρό και απομονωμένο νησί της Θηρασίας, μέλος του συμπλέγματος νησιών της Σαντορίνης.

Στόχος είναι η διαχρονική χαρτογράφηση της ανθρώπινης παρουσίας στο νησί ώστε να αναδειχθούν οι επιλογές, οι περιορισμοί, οι αλλαγές, οι συνέχειες και οι ασυνέχειες και να διερευνηθεί ποικιλοτρόπως το φαινόμενο του νησιωτισμού.