Το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιοεπιστημών του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΙΝΑΒ/ΕΚΕΤΑ), σε συνεργασία με το Εργαστήριο Επεξεργασίας Πληροφορίας και Υπολογισμών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΕΠΥ/ΑΠΘ) συνδιοργανώνει την ημερίδα με θέμα:

“Εκπαιδευτική Ημερίδα Βιοπληροφορικής σε Ανάλυση NGS Δεδομένων: διερεύνηση δεδομένων στις επιστήμες ζωής ”

Κύριος στόχος της ημερίδας είναι να προσελκύσει ερευνητές από διαφορετικά πεδία των επιστημών ζωής που (α) ασχολούνται ενεργά με διαδικασίες ανάλυσης Next Generation Sequencing (NGS) δεδομένων και (β) έχουν περιορισμένη εμπειρία στη χρήση υπολογιστικών υποδομών μεγάλης κλίμακας ή συγκεκριμένα στην υποδομή EGI.

Η ημερίδα θα λάβει χώρα στην Αίθουσα Σεμιναρίων του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένων Βιοεπιστημών (ΙΝΕΒ) του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), 6ο χλμ. οδού Χαριλάου – Θέρμης, την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 09:30 έως 17:00.

Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος: http://goo.gl/forms/4WR9LRHk8d