Ανοικτό Δημόσιο φόρουμ παρουσίασης αποτελεσμάτων έρευνας του Α.Π.Θ.

Η Ερευνητική Μονάδα Αστικής και Περιφερειακής Καινοτομίας (URENIO, Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ) οργανώνει ένα ανοικτό, δημόσιο forum παρουσίασης αποτελεσμάτων έρευνας του ΑΠΘ. Κατά τη διάρκεια του, ερευνητές θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν αποτελέσματα της ερευνητικής τους δραστηριότητας, καθώς και προϊόντα και υπηρεσίες που στηρίζονται σε αυτά.

Στόχος του forum είναι η συζήτηση για την αξιοποίηση των αποτελεσμάτων ακαδημαϊκής έρευνας, η συμμετοχή σε δίκτυο Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων για την αξιοποίηση της έρευνας, καθώς και η δημιουργία κατάλληλων συνθηκών στο ΑΠΘ που σχετίζονται με την πνευματική ιδιοκτησία, τη χρηματοδότηση, και τις υποστηρικτικές υπηρεσίες που είναι αναγκαίες για το μετασχηματισμό της έρευνας σε προϊόντα και υπηρεσίες.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Ι του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του Α.Π.Θ. την Παρασκευή 4 Μαϊου στις 4 μ.μ. Καθ. Νίκος Κομνηνός Ερευνητική Μονάδα Αστικής και Περιφερειακής Καινοτομίας ΑΠΘ.