Αναγόρευση Παντελή Βούλγαρη σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Κινηματογράφου

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ., θα αναγορευθεί ο Σκηνοθέτης και Σεναριογράφος, Παντελής Βούλγαρης για την προσφορά του στις Τέχνες και στα Γράμματα.
Το έργο του, κατ’ εξοχήν ανθρωποκεντρικό, αποτελεί δείγμα ουμανιστικού κινηματογράφου. Έργο υψηλής αισθητικής είναι ταυτόχρονα έργο λαϊκό. Συμβάλλει σημαντικά στην ανάπτυξη της Ελληνικής Κινηματογραφίας και προβάλει τον Ελληνικό πολιτισμό παγκόσμια.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012 και ώρα 19.00, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών ΑΠΘ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δημόσια Πανηγυρική Συνεδρίαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών.

Έναρξη από τον Πρόεδρο του Τμήματος Αντιπρύτανη, Καθηγητή Ιωάννη Δ. Παντή.

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Α.Π.Θ. Καθηγητή Ιωάννη Α. Μυλόπουλο.

Έπαινος του τιμωμένου από τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Περικλή Χούρσογλου.

Παράλληλη Προβολή αποσπασμάτων των ταινιών του Παντελή Βούλγαρη.

Τελετή αναγόρευσης του Παντελή Βούλγαρη σε Επίτιμο Διδάκτορα.

Ανάγνωση ψηφίσματος της Γενικής Συνέλευσης. Επίδοση ψηφίσματος, τίτλου και διασήμου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Κινηματογράφου.

Επίδοση πλακέτας τιμής στον Παντελή Βούλγαρη από τον πρύτανη του Α.Π.Θ.

Αντιφώνηση και ομιλία του επίτιμου διδάκτορα Παντελή Βούλγαρη με θέμα: “Χρωστάω πολλά στους ποιητές”.

Προβολή της ταινίας του Παντελή Βούλγαρη, “Μεγάλος Ερωτικός”.

Λήξη της τελετής.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω διαδικτύου από αυτή την ιστοσελίδα.