Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών και Κοπή Βασιλόπιτας στο Α.Π.Θ.

Η Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2009 και ώρα 12.00, στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Ύστερα από την Εισήγηση του Πρύτανη του Α.Π.Θ., Καθηγητή Αναστάσιου Μάνθου, τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ. Λάμπρος Σιάσος, με θέμα: «Δοξαστικόν εις τους τρεις Ιεράρχες, Τριάδος τους Μυσταγωγούς, των όντων εξηγητάς, ελληνικών παθημάτων θεραπευτάς».

Η καθιερωμένη αρχιερατική Θεία Λειτουργία θα τελεστεί στον Ιερό Ναό των Αγίων Τριών Ιεραρχών (περιοχή Βούλγαρη), προεξάρχοντος του Παναγιώτατου Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμου, την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2009 και ώρα 8.30. Θα ακολουθήσει, στις 10.30, το Μνημόσυνο των αείμνηστων καθηγητών, ευεργετών, δωρητών, φοιτητών και διατελεσάντων υπαλλήλων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.

Την Πέμπτη 29/1 και ώρα 13.00, μετά την τελετή εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, θα γίνει η κοπή της Βασιλόπιτας του Α.Π.Θ., από τις Πρυτανικές Αρχές, στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Επισυνάπτεται η πρόσκληση.