Έκθεση “10 Studios Αρχιτεκτονικής”

Τη Δευτέρα 18.1.2010 και ώρα 1.30 στον εκθεσιακό χώρο της Πολυτεχνικής Σχολής, εγκαινιάζεται η έκθεση ‘10 studios Αρχιτεκτονικής’ του Β’ Τομέα Αρχιτεκτονικού και Αστικού Σχεδιασμού του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του ΑΠΘ, στην οποία παρουσιάζεται επιλογή φοιτητικών εργασιών των Εργαστηρίων του ακαδημαϊκού έτους 2008-2009.
Διάρκεια Έκθεσης:18-31 Ιανουαρίου 2010
Ειδικότερα, το συντονισμό της εκδήλωσης έχει ο Τάσος Τέλλιος. Για το Σχεδιασμό και την και επιμέλεια έκθεσης συνεργάστηκαν οι: Μαρία Δανιήλ,Τάσος Τέλλιος και Βανέσσα Τσακαλίδου. Συνεργάστηκαν επίσης οι φοιτητές αρχιτεκτονικής Σοφία Αβραμοπούλου, Παρίνα Βασιλοπούλου, Διονύσης Δικέφαλος, Μαργαρίτα Κουλικούρδη, Θοδωρής Κύττας και Βασίλης Χλωροκώστας
Τη γραφιστική επιμέλεια ανέλαβε η Φωτεινή Φιλοξενίδου

Με την ευκαιρία της έκθεσης διοργανώνεται ημερίδα την ίδια μέρα, στην οποία αφενός οι διδάσκοντες παρουσιάζουν τα θέματα και τις επιλογές των Εργαστηρίων και αφετέρου προσκαλεσμένοι διδάσκοντες από άλλα Τμήματα συζητούν με θέμα: ‘Τα studios Αρχιτεκτονικής στον 21ο αιώνα’.

Πρόγραμμα ημερίδας:
11:00-13:30 Παρουσίαση των εργαστηρίων του Β’ Τομέα
13:30 Εγκαίνια της έκθεσης φοιτητικών εργασιών
14:30 Διάλειμμα – Μικρή δεξίωση
16:00-17.30 Συζήτηση με θέμα: Το ‘studio’ στις σπουδές αρχιτεκτονικής στον 21ο αιώνα