Εκδήλωση Διαλόγου «Δημόσιο Πανεπιστήμιο: αύριο τι;»

Την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2010 και ώρα 18.00 μ.μ., στην Αίθουσα Τελετών Α.Π.Θ., θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση διαλόγου με θέμα «Δημόσιο Πανεπιστήμιο: αύριο τι;». Την εκδήλωση διοργανώνουν η Πρυτανεία  και ο Ενιαίος Σύλλογος Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΕΣΔΕΠ) του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης  στο πλαίσιο του δημόσιου διαλόγου για τις αλλαγές που χρειάζεται να γίνουν στο θεσμικό πλαίσιο για τη βελτίωση και αναβάθμιση του ελληνικού δημόσιου πανεπιστήμιου. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ: 18.00-18.15:    Γ. Μυλόπουλος, Πρύτανης Α.Π.Θ., «Προϋποθέσεις μεταρρύθμισης του Ελληνικού Πανεπιστημίου». 18.15-18.30:    Ν. Παρασκευόπουλος, Κοσμήτορας Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, «Ακαδημαϊκή ελευθερία και διοίκηση των πανεπιστημίων». 18.30-18.45:    Γ. Λιτσαρδάκης, Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, «Αυτοδιοίκηση των πανεπιστημίων και τα όριά της». 18.45-19.00:    Ν. Παυλίδου, Καθηγήτρια Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, «Το ευρωπαϊκό και διεθνές μοντέλο διοίκησης και πως μπορεί να μας εμπνεύσει». 19.00-19.15:    Γ. Στάμου, Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας, «Η έρευνα, η κριτική ανάλυση και η πρόταση διαλόγου του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.». 19.15-19.30:    Γ. Τσιλιγκιρίδης, Αν. Καθηγητής Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών, «Ανώτατη εκπαίδευση από ποιόν για ποιόν;». 19.30-21.30     Παρεμβάσεις – συζήτηση Τη συζήτηση θα συντονίσει ο Πρόεδρος του Ε.Σ.Δ.Ε.Π. του Α.Π.Θ., Καθηγητής, Γιάννης Κρεστενίτης.