Αναγόρευση σε Επίτιμο Διδάκτορα από το Τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ. του κ. Peter Ring, Καθηγητή στο Τμήμα Φυσικής του Τεχνικού Πολυτεχνείου του Μονάχου

Την Τρίτη 24 Μαίου 2011 και ώρα 12.00, στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής, σε ειδική τελετή, το Τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ πρόκειται να αναγορεύσει τον Peter Ring, Καθηγητή στο Τμήμα Φυσικής του Τεχνικού Πολυτεχνείου του Μονάχου σε επίτιμο διδάκτορα.
Η απόφαση του Τμήματος πάρθηκε  έπειτα από πρόταση των Καθηγητών του Τομέα Πυρηνικής Φυσικής και Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων και στηρίζεται τόσο στην προσφορά του τιμώμενου  στην Επιστήμη και την Ερευνα  όσο και στη μακρά συνεργασία με το Τμήμα Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Αναλυτικά στο συνημμένο Δελτίο Τύπου.