Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών 2015 – Τιμητική Εκδήλωση για Ομότιμους Καθηγητές του ΑΠΘ έτους 2014

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Η Τελετή για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015 και ώρα 12:00 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστήμιου.

Μετά την εισήγηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα,
ο αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας, της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Σκιαδαρέσης,
εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας με θέμα: «Ενότητα λειτουργικής ζωής και κοινωνικής διακονίας στους Τρεις Ιεράρχες»

Λήξη Τελετής

Εκδήλωση απονομής τιμής για τους Ομότιμους Καθηγητές του ΑΠΘ έτους 2014

Την ίδια ημέρα, Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015, μετά τη λήξη της Τελετής, τιμήθηκαν σε ειδική εκδήλωση οι 73 Καθηγητές του ΑΠΘ, που έλαβαν τον τίτλο του Ομότιμου καθηγητή κατά το έτος 2014.

Η εκδήλωση είναι μία συμβολική ενέργεια της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου, προκειμένου να τιμηθούν οι καθηγητές που πέρασαν από τα πανεπιστημιακά έδρανα, τα αμφιθέατρα και τα ερευνητικά εργαστήρια του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου και συνέβαλαν στην πρόοδο και την ανάπτυξή του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

• Προσφώνηση των τιμώμενων από τον Πρύτανη του Α.Π.Θ., Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα.
  • Αντιφώνηση από τον Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος Γεωπονίας, κύριο Χρήστο Μπαμπατζιμόπουλο.
  • Απονομή τιμής

Λήξη Εκδήλωσης

Την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015, στις 8.30 π.μ. στον Ιερό Ναό των Αγίων Τριών Ιεραρχών (περιοχή Βούλγαρη), τελέστηκε η καθιερωμένη αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης κ. Ανθίμου.

Κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας πραγματοποίησε ομιλία για τους Τρεις Ιεράρχες ο Καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, κύριος Συμεών Πασχαλίδης.

Στις 10.30 π.μ. ακολούθησε το μνημόσυνο υπέρ των αειμνήστων καθηγητών, ευεργετών, δωρητών, φοιτητών και διατελεσάντων υπαλλήλων του Πανεπιστημίου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ