Αναγόρευση του καθηγητή E.S. Savas σε επίτιμο διδάκτορα της Πολυτεχνικής Σχολής ΑΠΘ

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, θα αναγορευτεί ο Προεδρικός Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Πόλης της Νέας Υόρκης, Εμμανουήλ Ευστάθιος Σάβας (E.S. “Steve” Savas). Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 18.00, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα της Τελετής είναι το εξής:

• Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητή Κωνσταντίνο Κατσάμπαλο.
  • Προσφώνηση από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Μήτκα.
  • Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ, Καθηγητή Χρήστο Αναγνωστόπουλο.
  • Έπαινος του τιμώμενου (Εγκώμιον / Laudatio) από τον Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ, Αριστοτέλη Νανιόπουλο.
  • Αναγόρευση και Επίδοση Διασήμων.
  • Αντιφώνηση και Ομιλία του τιμώμενου, με θέμα: «Public-Private Partnerships: A Strategic New Role for Progressive Governments», «Συμπράξεις Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα: Ένας Στρατηγικός Νέος Ρόλος για Προοδευτικές Κυβερνήσεις»
  • Μουσικό Πρόγραμμα.
  • Λήξη Τελετής.

Επισυνάπτονται η πρόσκληση, το πρόγραμμα και το δελτίο τύπου με το σύντομο βιογραφικό του τιμώμενου.