Αναγόρευση των καθηγητών Ε. Γραγουδά και Λ. Ζωγράφου σε επίτιμους διδάκτορες του Τμήματος Ιατρικής

Σε επίτιμους διδάκτορες του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ θα αναγορευθούν ο Καθηγητής Οφθαλμολογίας του Πανεπιστημίου Harvard Μασαχουσέτης Ευάγγελος Γραγουδάς και ο Καθηγητής Οφθαλμολογίας του Πανεπιστημίου της Λωζάννης Ελβετίας Λεωνίδας Ζωγράφος.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 18.30, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα της Δημόσιας Πανηγυρικής Συνεδρίασης της Σχολής Επιστημών Υγείας είναι το εξής:

• ΕΝΑΡΞΗ – ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή Γεώργιο Καρακιουλάκη
  • ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ από τον Πρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα
  • ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής Καθηγητή Αλέξανδρο – Αναστάσιο Γαρύφαλλο
  • ΕΠΑΙΝΟΣ (Εγκώμιον / Laudatio) ΤΟΥ ΤΙΜΩΜΕΝΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ Ε. ΓΡΑΓΟΥΔΑ από τον Διευθυντή της Β’ Οφθαλμολογικής Κλινικής του ΑΠΘ Καθηγητή Σταύρο Δημητράκο
  • ΕΠΑΙΝΟΣ (Εγκώμιον / Laudatio) ΤΟΥ ΤΙΜΩΜΕΝΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ Λ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ από τον Διευθυντή της Α’ Οφθαλμολογικής Κλινικής του ΑΠΘ Καθηγητή Παναγιώτη Οικονομίδη
  • ΤΕΛΕΤΗ ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗΣ
  • ΑΝΤΙΦΩΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΜΙΛΙΑ από τον τιμώμενο Καθηγητή Ευάγγελο Γραγουδά με θέμα: «Ακτινοβόληση χοριοειδικών μελανωμάτων με δέσμη πρωτονίων: Τα πρώτα 40 χρόνια»
  • ΑΝΤΙΦΩΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΜΙΛΙΑ από τον τιμώμενο Καθηγητή Λεωνίδα Ζωγράφο με θέμα: «Οφθαλμική ογκολογία: Παρελθόν, παρόν και μέλλον»
  • ΗΧΟΔΙΑΣΚΟΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ
  • ΛΗΞΗ ΤΕΛΕΤΗΣ