4ο Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης_Σάββατο 21.11.15

Το Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης συνεργάζεται για τρίτη συνεχή χρονιά με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, προσφέροντας ανταποδοτικά ελεύθερη είσοδο σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ για τις συναυλίες του Φεστιβάλ από 31 Οκτωβρίου ως 4 Δεκεμβρίου.

Δείτε το σχετικό βίντεο.

Σάββατο 21/11 · Ρεσιτάλ πιάνου

Λενιώ Λιάτσου

G. Kurtág                     Knots από τη συλλογή Játékok

O. Messiaen                 Regards des prophètes, des bergers et des Mages

Δ.Οικονόμου                Rewind – Lesson I, Basic Economics (πρώτη εκτέλεση)

G. Crumb                     Proteus από το Makrokosmos Vol. I, αρ. 2

Ζ. Σέγκλιας                   Παραλλαγές με θέμα (πρώτη εκτέλεση)

H. Dutilleux                  Πρελούδιο αρ. 3, Le jeu des Contraires

G. Kurtág                     Quarreling από τη συλλογή Játékok

Δ. Μαρωνίδης              Shadow Clock Lullaby | Hommage à Gundega Šmite

Χ. Κίττος                      Σπουδή (πρώτη εκτέλεση)

O. Messiaen                 Premiere communion de la Vierge

διάλειμμα

Γ. Απέργης                  Dans le mur  για πιάνο και ηλεκτρονικά (πρώτη ελληνική εκτέλεση)

Βιογραφικό

Η Λενιώ Λιάτσου εξειδικεύεται στη σύγχρονη μουσική έχοντας ερμηνεύσει πλήθος έργων του 20ού και 21ου αιώνα, αλλά και έργα ειδικά γραμμένα για την ίδια.

Σπούδασε στο Λονδίνο (Goldsmiths College και Royal College of Music), στο Παρίσι ( Conservatoire National Superieur) και στην Κολωνία (Μουσική Ακαδημία), αφού πρώτα πήρε το δίπλωμα πιάνου με την Δόμνα Ευνουχίδου στο Μουσικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης.

Έχει δώσει συναυλίες σε αίθουσες όπως το Carnegie Hall, Purcell Room/South Bank, Blackheath Concert Hall, Mέγαρο Mουσικής Αθηνών και Θεσσαλονίκης και έχει εμφανιστεί σε Φεστιβάλ όπως το Klang (Copenhagen), Klangspuren (Innsbruck), Salzburg biennale, Kunstfestspiele Herrenhausen Hannover, Φεστιβάλ Αθηνών, Βath Contemporary Music Festival. Έχει συνεργαστεί με συνθέτες διεθνούς βεληνεκούς όπως οι B. Furrer, Γ. Απέργης, M.Tsangaris, Γ. Κουμεντάκης.

Είναι ιδρυτικό μέλος του συνόλου Piandaemonium (6 πιάνα – 12 πιανίστες) και του συνόλου σύγχρονης μουσικής dissonArt ensemble.

Η δισκογραφία της περιλαμβάνει την πρώτη εκτέλεση του κοντσέρτου για πιάνο και βιολί του Μ. Λαπιδάκη με την Ορχήστρα των Χρωμάτων, καθώς και πλήθος έργων σύγχρονων Ελλήνων και ξένων συνθετών (Dissonance records, Λέσχη του Δίσκου, Naxos, ORF). Ηχογραφήσεις της έχουν αναμεταδοθεί από τα Κρατικά Ραδιόφωνα της Αυστρίας, Γερμανίας, Σλοβενίας, Ελλάδας και Αυστραλίας. Πρόσφατα κυκλοφόρησε διπλό δίσκο βινυλίου με την Αυστριακή εταιρία Godrec, για τον οποίο απέσπασε διθυραμβικές κριτικές από τον διεθνή τύπο.

Εισιτήρια

10 € – 5 € μειωμένο*

*μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι κάρτας νέων, άνεργοι, πολύτεκνοι

Προπώληση

Γκαλερί Αγγελόπουλου

Τσιμισκή 121 · 2310273298

ΔΕ – ΣΑ (εκτός αργιών), 10.00 – 14.00

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ, σε όλους τους σπουδαστές του ΔΩΘ και στους φοιτητές του τμήματος ΜΕΤ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε όλες τις συναυλίες του Φεστιβάλ με την επίδειξη της αντίστοιχης ταυτότητας.

Εκτέλεση παραγωγής ΦΠΘ

mail      thessalonikipianofestival@yahoo.gr