Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης – Σάββατο 28.11.15

Το Φεστιβάλ Πιάνου Θεσσαλονίκης συνεργάζεται για τρίτη συνεχή χρονιά με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, προσφέροντας ανταποδοτικά ελεύθερη είσοδο σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ για τις συναυλίες του Φεστιβάλ από 31 Οκτωβρίου ως 4 Δεκεμβρίου.

Δείτε το σχετικό βίντεο.

Σάββατο 28/11 · ώρα 20.30

Ρεσιτάλ πιάνου · Στέφανος Θωμόπουλος

‘Ταξίδι στην Ιταλία’

J. S. Bach – A. Vivaldi    Κοντσέρτο σε Ρε μείζονα, BWV 972

G. Pesson                      Vexierbilder Rom

• Fantaisie Egyptienne
  • Après une lecture de Penna
  • Jeux d’Os aux Capucins

D. Scarlatti                    Σονάτα σε ρε ελάσσονα K. 1, L. 336

Σονάτα σε Λα μείζονα K. 208, L. 238

Σονάτα σε ρε ελάσσονα K. 141, L. 422

F. Liszt                          Jeux d’eau à la Villa d’Este

διάλειμμα

F. Liszt                          Χρόνια προσκυνήματος 2ος χρόνος (Ιταλία)

• Sposalizio
  • Penseroso
  • Canzonetta del Salvator Rosa
  • Sonetto 47 del Petrarca
  • Sonetto 104 del Petrarca
  • Sonetto 123 del Petrarca
  • Après une lecture de Dante – Fantasia quasi Sonata

Βιογραφικό

Μετά από σπουδές στο ΚΩΘ και στη Musikhochschule της Κολωνίας, δουλεύει με τον J. Rouvier και τη M. F. Bucquet στο Conservatoire National Supérieur στο Παρίσι και με τον H. Austbo στο Κονσερβατόριο στο Amsterdam.

Βραβευμένος σε διαγωνισμούς (Holland Music Sessions, Maria Canals, Hellexpo, Jugend Musiziert) και επιλεγμένος από τα ιδρύματα Blüthner, Yamaha, Kempff, δίνει συναυλίες σε Η.Π.Α., Βραζιλία, Ιαπωνία και στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, σε χώρους όπως η Philharmonie στο Παρίσι, η Concertgebouw του Amsterdam, η Όπερα του Μονακό, το Alti Hall στο Κυότο, το ΜΜΑ και ΜΜΘ, το Θέατρο Επιδαύρου και η Sala Cecilia Mireiles στο Ρίο ντε Τζανέιρο και σε πολλά φεστιβάλ σε Ελλάδα και εξωτερικό. Έχει συμπράξει ως σολίστ με τις ορχήστρες Βελιγραδίου, Οδησσού, Κύπρου, Νίκαιας, την Ολλανδική Ορχήστρα Δωματίου, την Ορχήστρα της Όπερας του Κάϊρου και όλες τις σημαντικές ελληνικές ορχήστρες. Έχει συμμετάσχει σε διεθνή φεστιβάλ (Monaco, Αθηνών, Santander, Amsterdam, Θεσσαλονίκης, Nohant, Bougival).

Ηχογράφησε έργα του A. Scriabin και του Μ. Χατζιδάκι, ενώ η ζωντανή ηχογράφηση ‘Une soirée à Leipzig’ παρουσιάστηκε το 2012 στη συλλογή ‘Mediencampus’. Το 2015 κυκλοφόρησε η ηχογράφηση του έργου του Γ. Ξενάκη για πιάνο στην εταιρία Timpani.

Είναι ο πρώτος διδάκτωρ του Conservatoire του Παρισιού, έχοντας κάνει διατριβή πάνω στο έργο για πιάνο του Γιάννη Ξενάκη.

Από το 2010 είναι καθηγητής και διευθυντής του τμήματος πιάνου στο Κονσερβατόριο της Νίκαιας.

Εισιτήρια

10 € – 5 € μειωμένο*

*μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, κάτοχοι κάρτας νέων, άνεργοι, πολύτεκνοι

Προπώληση

Γκαλερί Αγγελόπουλου

Τσιμισκή 121 · 2310273298

ΔΕ – ΣΑ (εκτός αργιών), 10.00 – 14.00

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

σε όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ, σε όλους τους σπουδαστές του ΔΩΘ και στους φοιτητές του τμήματος ΜΕΤ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε όλες τις συναυλίες του Φεστιβάλ με την επίδειξη της αντίστοιχης ταυτότητας.

mail      thessalonikipianofestival@yahoo.gr

web      http://www.thessalonikipianofestival.gr/

fb         www.facebook.com/thesspianofestival

Πληροφορίες εκδήλωσης