Ημερίδα Αντικαρκινικής ΄Ερευνας με θέμα “Μοριακές Κυτταρικές & Θεραπευτικέ Απόψεις το Καρκίνου”

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1 Ιουνίου 2007, στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΑΠΘ, η Ημερίδα Αντικαρκινικής ΄Ερευνας με θέμα:”Μοριακές, Κυτταρικές και Θεραπευτικές Απόψεις του Καρκίνου” που διοργανώθηκε από το Δίκτυνο Αντικαρκινικής ΄Ερευνας του ΑΠΘ. Στην ημερίδα συμμετείχαν ερευνητές από τις σχολές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου καθώς και από άλλα πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού, από το Εθνικό ΄Ιδρυμα Ερευνών, από το Θεαγένειο, από τον “Δημόκριτο”, από το ΄Ιδρυμα “Φλέμιγκ” και από άλλα ερευνητικά κέντρα. Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας αναπτύχθηκαν οι απόψεις για τους μοριακούς μηχανισμούς του φαινομένου της νεοπλασίας, οι ρυθμιστικοί μηχανισμοί στον καρκίνο και ο στρατηγικός σχεδιασμός της έρευνας στη θεραπεία.