ΕΝΕΡΓΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ Α.Π.Θ. ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ COIMBRA

Τα Πανεπιστήμια πρέπει να κρατήσουν τις δραστηριότητες τους όπως ακριβώς ιστορικά τις έχουν, είναι το βασικό συμπέρασμα που προέκυψε από τη Συνεδρίαση της ομάδας Coimbra των Πανεπιστημίων και συγκεκριμένα της Επιτροπής Rectors Advisory Group, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2008, στις Βρυξέλες.

Η ομάδα Coimbra αποτελείται από ιστορικά πανεπιστήμια της Ευρώπης, όπως της Οξφόρδης, του Κέμπριτζ, της Γρανάδα, του Εδιμβούργου, του Μονπελιέ, της Γενεύης, της Σιένα, της Πράγας, της Ουπσάλα κ.α. Από την Ελλάδα συμμετέχει το Α.Π.Θ. και για πρώτη φορά, ύστερα από ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Coimbra, ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος συμμετέχει στην Επιτροπή Rectors Advisory Group. Η Επιτροπή αυτή είναι ανώτατο όργανο με χαρακτήρα συμβουλευτικό στη διαμόρφωση πολιτικών σε θέματα παιδείας, οι οποίες προτείνονται στα αντίστοιχα ευρωπαϊκά όργανα.