ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ “SMART EYES” ΤΟΥ Α.Π.Θ.

Το βραβείο «Καινοτόμου Ειδικής Υπηρεσίας» (Special Service innovation) κέρδισε το πρόγραμμα SmartEyes, στο πλαίσιο της ετήσιας απονομής των Global Telecoms Business Innovation Awards. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 2008, στο Λονδίνο και το SmartEyes διακρίθηκε μεταξύ άλλων αντίστοιχων πρωτοποριακών προγραμμάτων. Το ερευνητικό πρόγραμμα SmartEyes για άτομα με προβλήματα όρασης αναπτύσσει το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης με κύριο Χορηγό την COSMOTE και Χορηγούς τις εταιρίες Microsoft Ελλάς και Geomatics.  Στην τελετή από πλευράς Α.Π.Θ. παρέλαβαν το βραβείο ο Αντιπρύτανης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Καθηγητής Σταύρος Πανάς και ο επίκουρος Καθηγητής του Α.Π.Θ. Λεόντιος Χατζηλεοντιάδης.