ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: “ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΘΥΡΕΣ” ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΩΝ 80 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

Την ευκαιρία να επισκεφθούν τους χώρους και τα ερευνητικά εργαστήρια του Τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ. και να ξεναγηθούν από τους Καθηγητές του Α.Π.Θ. θα έχουν οι μαθητές και οι πολίτες που επιθυμούν να γνωρίσουν την επιστήμη της Φυσικής από κοντά και πέρα από το σχολικό βιβλίο. Η πρωτοβουλία για την εκδήλωση “Ανοιχτές Θύρες” πραγματοποιείται στο πλαίσιο της εξωστρέφειας και της διάδρασης του Πανεπιστημίου με την κοινωνία και εντάσσεται στις εκδηλώσεις του εορτασμού των 80 Χρόνων του Τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ. Οι ημέρες που το κοινό της πόλης μπορεί να επισκεφθεί τους χώρους και τα εργαστήρια είναι από Πέμπτη 2 Οκτωβρίου 2008 έως και το Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2008.  Ώρες επισκέψεων: 9:00 – 19:00 (το Σάββατο μόνο πρωί, έως τις 13.00).