ΔΥΟ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΘΕΤΕΣ

Μόνο απροσδόκητη δεν είναι η κατάκτηση της δεύτερης και τρίτης θέσης στο Διεθνή Διαγωνισμό για Νέους Συνθέτες «Ton de Leeuw 2008» για τον 20χρονο Φοιτητή της Κατεύθυνσης Σύνθεσης του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., Στέλιο Δήμου και την 23χρονη απόφοιτη της Κατεύθυνσης Σύνθεσης του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ. και υπ. Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου Λίνα Τόνια, αμφότεροι φοιτητές της τάξης του Καθηγητή και Προέδρου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., Χρήστου Σαμαρά.

Ο Στέλιος Δήμου κατέκτησε τη δεύτερη θέση με το έργο «The unexpected» (Το απροσδόκητο) και η Λίνα Τόνια την τρίτη θέση με το έργο «Για την απουσία». Τα δύο νέα παιδιά κατάφεραν να ξεχωρίσουν ανάμεσα σε 29 Διεθνείς συμμετοχές. Οι Νέοι Συνθέτες που συμμετείχαν στην τελική φάση προέρχονταν από την Αλβανία, την Ιταλία, τη Λετονία, τη Μαλαισία, την Κορέα, την Κύπρο και την Ελλάδα.