ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ Α.Π.Θ.

Σήμερα, Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2009 πραγματοποιήθηκε στο Α.Π.Θ., συνάντηση των εκπροσώπων των Συνόδων Πρυτάνεων των Πανεπιστημίων της Νότιας Ευρώπης (Ομάδα ELU) στο Συμβούλιο της Ένωσης Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων (EUA). Στη συνάντηση, τη Γαλλία εκπροσώπησε ο Καθηγητής Ζαν Πιέρ Φινάνς, Πρύτανης και ο κ. Χάραλντ Σρέντερ, γραμματέας. Την Ιταλία ο Καθηγητής Τζουζέπε Σιλβέστρι, Πρύτανης και η κ. Μαρία Αντονέτα Τσικλίστα, γραμματέας. Την Ισπανία η Καθηγήτρια Εστέρ Χιμένες – Σαλίνας, Πρύτανις. Την Ελβετία ο κ. Ρεϊμόν Βερλέν, γραμματέας και την Ελλάδα η Αντιπρύτανις του Α.Π.Θ., Καθηγήτρια Αθανασία Τσατσάκου.

Ο Πρύτανης του Α.Π.Θ., Καθηγητής Αναστάσιος Μάνθος καλωσόρισε τους προσκεκλημένους και παρακολούθησε τις εργασίες της συνάντησης. Στις εργασίες συμμετείχε, επίσης, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Παιδείας για θέματα Ευρωπαϊκής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ., Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., Γιάννης Μυλόπουλος.