ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ: “ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, ΛΥΣΕΙΣ, ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ”

Στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου ACTUS (Accessible Turkish Greek Societies), η Ερευνητική Ομάδα Συστημάτων Μεταφοράς του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, με επικεφαλής τον Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., Αριστοτέλη Νανιόπουλο, συνεργάζεται με το Mersin University της Τουρκίας σε ζητήματα προσβασιμότητας εμποδιζόμενων ατόμων, εστιάζοντας στη δημιουργία προσβάσιμων αλυσίδων καθώς και στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στο πλαίσιο του ερευνητικού έργου, την Τετάρτη 24 Ιουνίου και ώρες 9.00 με 14.30, θα πραγματοποιηθεί Σεμινάριο, με θέμα: «Προσβασιμότητα του Πανεπιστημίου: Αξιολόγηση, λύσεις, καλές πρακτικές», στο αμφιθέατρο του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, στη ΔΕΘ.