ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ Α.Π.Θ. ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, μέσα από το ερευνητικό έργο C.A.L.M. εφαρμόζεται η εκπαιδευτική προσέγγιση της μουσικής παιδαγωγικής στηριζόμενη σε «κοινότητες μάθησης». Κάθε ακαδημαϊκό εξάμηνο, 20-25 τεταρτοετείς ή πεμπτοετείς φοιτήτριες και φοιτητές του μαθήματος «Εισαγωγή στην Μουσική Παιδαγωγική» που διδάσκεται από την Επίκουρη Καθηγήτρια του Α.Π.Θ. Ελένη Λαπιδάκη, στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., δημιουργούν ομάδες 2-4 ατόμων. Για ένα ολόκληρο εξάμηνο η κάθε ομάδα «υιοθετεί» μία τάξη ενός δημόσιου νηπιαγωγείου, δημοτικού, γυμνασίου ή λυκείου, που δεν έχει δάσκαλο μουσικής, διδάσκοντας τους μαθητές, μία ή δύο φορές την εβδομάδα, ανάλογα με την απόσταση του κάθε σχολείου από το πανεπιστήμιο.