ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗΝ 4η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ

Σήμερα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της 4ης Ολυμπιάδας Αστρονομίας και Αστροφυσικής, που πραγματοποιήθηκε από 12/09/2010 έως 21/09/2010 στο Πεκίνο. Στη φετινή διοργάνωση δύο μαθητές της ελληνικής ομάδας, οι Ορφέας Βουτυράς από την Αθήνα και Γιώργος Λιούτας από τα Τρίκαλα ανέβηκαν στο βάθρο, κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο. Ένας ακόμα μαθητής, ο Νίκος Φλεμοτόμος από την Αθήνα ανέβηκε στο βάθρο, αποσπώντας τιμητική διάκριση. Εξ αυτών, ο Ορφέας Βουτυράς και ο Νίκος Φλεμοτόμος θα εγγραφούν ως πρωτοετείς φοιτητές στο ΕΜΠ, σε λίγες ημέρες. Εκτός από τους παραπάνω μαθητές, στη φετινή Ολυμπιάδα συμμετείχαν η Δέσποινα Παζούλη από τη Δράμα και ο Στέφανος Τύρος από την Καλαμάτα.