ΕΚΘΕΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ “ΔΟΥΝΑΒΗΣ: ΤΟ ΜΕΓΑ ΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΧΑΡΤΩΝ, Η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ 1789 ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ”

«Δούναβης: Το μέγα όριο στην ιστορία των χαρτών, η αποτύπωση του 1789 από το Βελιγράδι μέχρι τη Μαύρη Θάλασσα» είναι το θέμα της Νέας Έκθεσης Χαρτών που θα πραγματοποιηθεί από 11 Οκτωβρίου 2010 μέχρι 16 Ιανουαρίου 2011, στο Αρχοντικό Λασσάνη, στην Κοζάνη.

Η Έκθεση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «Οργάνωση και ανάδειξη της Δημοτικής Χαρτοθήκης Κοζάνης», που συντονίζει από το 2008 ερευνητική ομάδα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, με επικεφαλής τον Καθηγητή της Ανωτέρας Γεωδαισίας και Χαρτογραφίας του Α.Π.Θ., Ευάγγελο Λιβιεράτο. Τα εγκαίνια της Έκθεσης θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 11 Οκτωβρίου και ώρα 13:00 στο Αρχοντικό Λασσάνη, στην Κοζάνη. Η έκθεση διοργανώνεται από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και το Δήμο Κοζάνης.