Επιτροπή Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Γεώργιος Τζέτζης, Καθηγητής, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Διά Βίου Μάθησης, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας

Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης, Καθηγητής (Τμήμα Βιολογίας)

• Η Επιτροπή έχει την ευθύνη της προώθησης των διαπανεπιστημιακών συμφωνιών του ιδρύματος στα πλαίσια των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών προγραμμάτων ανταλλαγής (LLP/ERASMUS, ERASMUS MUNDUS κ.α.), καθώς και τη μέριμνα ενημέρωσης και υποστήριξης (στέγαση κ.α) των συμμετεχόντων στα παραπάνω προγράμματα.

ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ/ΣΤΟΧΟΙ

• Εποπτεία της προώθησης των διαπανεπιστημιακών συμφωνιών του Ιδρύματος στα πλαίσια των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών προγραμμάτων (ERASMUS+, ΕRASMUS MUNDUS, ΚΑ2, ΚΑ3 κ.α.),
    • Ευθύνη της ενημέρωσης όλων των μελών της κοινότητας του Ιδρύματος για τις δράσεις του προγράμματος και υποστήριξης των συμμετεχόντων σε αυτές
    • Διασφάλιση της ορθής εφαρμογής των προγραμμάτων από το ΤΕΕΠ και τα Τμήματα του Α.Π.Θ.
    • Εφαρμογή του συστήματος ECTS και DS από τα Τμήματα του ΑΠΘ
    • Εφαρμογή καινοτόμων πρακτικών και νέων δράσεων σε συνεργασία με το ΤΕΕΠ
    • Χρήση νέου λογισμικού διαχείρισης κινητικοτήτων
    • εφαρμογή ενιαίου συστήματος μοριοδότησης (τήρηση διαφάνειας) κατά τη διαδικασία αξιολόγησης των αιτήσεων για τις δράσεις Erasmus+ Σπουδές και Πρακτική Άσκηση (μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας που αναπτύχθηκε από το ΤΕΕΠ),
    • Θέσπιση διαδικασίας επιλογής βάσει κριτηρίων για τις μετακινήσεις των δράσεων Erasmus+ «Διδασκαλία» και «Επιμόρφωση»,
    • Καθιέρωση οργάνωσης  ενημερωτικών εκδηλώσεων για την Πανεπιστημιακή κοινότητα όλων των δράσεων του προγράμματος ERASMUS+ , οδηγίες για την ορθή εφαρμογή του προγράμματος,
    • Καθιέρωση ενημερωτικών συναντήσεων του Προέδρου και μελών Επιτροπής ΤΕΕΠ και προσωπικού ΤΕΕΠ στις Σχολές /Τμήματα του ΑΠΘ για την καλύτερη εφαρμογή του προγράμματος.
    • Προβολή έργου του προγράμματος (εκδόσεις, οπτικοακουστικό υλικό, εκδηλώσεις εισερχομένων /εξερχομένων φοιτητών, ημερίδες, συναντήσεις, συμπόσια)
    • Η υλοποίηση  της έκδοσης της Ευρωπαϊκής Φοιτητικής Κάρτας (European Student’s Card)

Η σύνθεση προέκυψε από τη συνεδρίαση του Συμβουλίου Διοίκησης με αριθμό 14/29-4-2019.

H Επιτροπή μπορεί να καλεί και στελέχη από τις αρμόδιες, κατά περίπτωση, υπηρεσίες του Α.Π.Θ. για ενημέρωσή της, όπως και οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο κρίνει σκόπιμο.

Η θητεία της Επιτροπής είναι ενιαύσια και λήγει στις 30-4-2025.

Ο Πρόεδρος έχει την υποχρέωση υποβολής ετήσιου απολογισμού ένα μήνα πριν τη λήξη της εκάστοτε θητείας του, ο οποίος θα λαμβάνεται υπόψη κατά την ανανέωση.

• Μέλη

• Ελένη Αβραάμ, Καθηγήτρια (Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος)
    • Τριανταφυλλιά Παπαδοπούλου, Καθηγήτρια (Τμήμα Νομικής)
    • Ζωή Παρίση, Καθηγήτρια (Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος)